Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

Son yılların favori bitki çayı olan yeşil çay, tüm dünyada büyük bir keyif ile tüketilmeye devam etmektedir. Her geçen gün yeni bir faydasının daha ortaya çıktığı bu bitki çayının, yanlış ve bilinçsizce tüketimi birtakım zararlarını da ortaya çıkarmaktadır. Kilo verme, kalp ve damar hastalıkları, kolesterol ve hatta kanser gibi hastalıklarda ciddi olumlu etkilere sahip olan yeşil çay, uzmanların önerdiği ölçüde tüketilmelidir.Günde en az 2 fincan içilmesi önerilen yeşil çay, antioksidan açısından oldukça güçlüdür. Birçok kişi, yeşil çay içerisinde mineral ve vitaminin de bulunduğunu belirtse de, bu bilgi son derece yanlıştır. Yeşil çay içerisinde fenolik adı verilen bileşikler, uyarıcı olarak da bilinen kafein ve güçlü bir aminoasit olan teanin bulunmaktadır. Zihni açan ve konsantrasyonu sağlayan kafein, sakinleştirici etkiye sahip olan teanin ve bağışıklık sistemini güçlendiren amino asitler sayesinde, yeşil çayın çok sayıda faydasını da ortaya çıkarmaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

Bilim adamları tarafından son yıllarda yapılan çalışmalar, yeşil çayın birçok farklı kanser türü üzerinde olumlu etkiye sebep olduğunu göstermektedir. Prostat, meme, mide ve akciğer gibi ciddi kanser hastalarının düzenli olarak yeşil çay içmesi halinde, kanserli hücrelerin üremesini yavaşlattığı gibi önemli sonuçlar elde edilmiştir. Bu sebeple de doktorlar tarafından günde en az 2 fincan olacak şekilde yeşil çayın tüketilmesi önerilmektedir.Parkinson, kalp ve damar hastalıkları, cilt problemleri, uykusuzluk ve diş eti problemlerinde de yine yeşil çayın oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Marketlerde satılan poşet yeşil çaylar, kompres halinde olacak şekilde göz ve baş ağrıları için uygulanabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra yine aynı yöntem ile yeni çekilmiş dişin kanamasını durdurmak için de kullanılması uygundur.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın zararları ise, düşüldüğünden çok daha ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple de önerilen miktarı ve uygun demleme yöntemlerine son derece önem verilmesi gerekmektedir. Günde en az 2 ve en fazla da 4 fincanın içilmesi önerilmektedir. Gün içerisinde 5 ve daha fazla miktarda yeşil çayın içilmesi aşağıdaki sonuçlara sebep olabilmektedir.

  • Emzirme döneminde olan annelerin gün içerisinde 2 fincan kadar yeşil çay içmesi gerekmektedir. Emzirme dönemi ya da hamilelik sürecinde, yüksek miktarda kafeinin alınmaması gerekmektedir. Yeşil çayın içerisinde de kafein bulunduğundan dolayı, fazla miktarda tüketilmesi bebeğe olumsuz bir şekilde yansıyabilmektedir.
  • Yeşil çayın zararları arasında yer alan kanama da, yine bu bitki çayının içerisinde bulunduğu kafeinden dolayı ortaya çıkabilmektedir.
  • Diyabet ve ishal problemi
  • Göz içerisindeki basıncı olumsuz bir şekilde etkilemesi

Yeşil Çayın Zararları

Hemen her besin, fazla tüketilmesi halinde birtakım zararlara da sebep olabilmektedir. Yeşil çay da, önerilen miktarın aşılması halinde kişilerin hayat kalitelerini etkileyecek zararlara sahip olan bir bitki çayıdır. Çok fazla miktarda yeşil çay tüketmek, ilk olarak sindirim problemini ortaya çıkarabilmektedir. Karnın ağrıması, midede yanma ve reflü ağrıları yeşil çayın zararları arasında yer almaktadır.Yeşil çay içerisinde bulunan kafeinden dolayı kişilerde uykusuzluk problemi, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve stres gibi olumsuz durumlar da meydana gelebilmektedir. Vücuttaki demir emilimini engelleyebilme riskinden dolayı anemi hastalarının yeşil çay içmemesi gerekmektedir. İshal, yeşil çayın zararları arasında yer almakta ve nadir olarak görülmektedir. Düzenli olarak antibiyotik, doğum kontrol, diyabet, şeker, tansiyon, kan pıhtılaştırıcı ya da inceltici ve antidepresan haplarını kullanan kişilerin de yeşil çay tüketmemesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir