Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Önerileri

Cildinizin sağlıklı ve genç görünmesi için, yaşınıza uygun bir cilt bakım rutini izlemeniz önemlidir. Cilt, yaşla birlikte değişikliklere uğrar ve farklı ihtiyaçlar ortaya çıkar. Bu nedenle, yaşınıza göre cilt bakımınızı düzenlemek ve uygun ürünleri seçmek önemlidir.

20’li yaşlarınızdaysanız, cilt bakımınıza başlama ve koruyucu önlemler almanın zamanı gelmiştir. Günlük olarak temizleme, tonlama ve nemlendirme rutinini uygulamanız önemlidir. Ayrıca, güneş koruyucu kullanmanız ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz gereklidir.

30’lu yaşlarınıza geldiğinizde, ciltteki yaşlanma belirtileri daha belirgin hale gelebilir. Bu dönemde kırışıklık ve sarkma gibi sorunları önlemek için anti-aging ürünler kullanmanız önemlidir. C vitamini gibi antioksidanlar içeren ürünler cildinize gençlik ve parlaklık kazandırmada etkili olabilir.

40’lı yaşlarda cildin nem dengesi düşer ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelir. Bu dönemde nemlendirme önemlidir ve nemlendirici ürünlerin yanı sıra güçlü anti-aging krem veya serumlar kullanmanızı öneririz. Ayrıca, cildinizi dış etkenlere karşı korumak için güneş koruyucu kullanmaya devam etmelisiniz.

50’li yaşlarda hormonal değişiklikler ve yaşlanma belirtileri daha da belirgin hale gelir. Bu dönemde cildinizin kolajen ve elastin üretimi azalır, bu nedenle daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyar. Nemlendirici ve besleyici ürünler kullanmanız, cilt bariyerinizi güçlendirmeniz ve sıkılaştırıcı yöntemlere odaklanmanız önemlidir.

Her yaşta, cildinizin ihtiyaçlarına göre bir cilt bakım rutini izlemeniz ve yaşa uygun ürünler seçmeniz önemlidir. Ayrıca, sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı sürdürmek de cildinizin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Cilt Bakımı Her Yaşta Önemlidir

Cildimiz hayatımızın her döneminde korumamız ve sağlıklı tutmamız gerekir. Sadece yüz bölgesinin temizliğe ihtiyacı varmış gibi gelse de ellelerimiz, dirseklerimiz, ayaklarımızın da bakıma ihtiyacı vardır. Banyo yapmak, vücut temizliği açısından ve cildimiz için hayatımızın her döneminde önemli yer tutar. Gün boyu çevreden gelen kir, toz ve ayrıca stresten arınmak için idealdir. Güzel bir banyodan sonra bütün gün işleyen ellerimize, cefa çeken ayaklarımıza ve eklemlerimize süreceğimiz vücut losyonları nemlendirme ve güzel kokuları sayesinde cildimizi ve kendimizi iyi hissettirir.

Bebeklikte Cilt Bakımı

Bebeklik ve çocukluk döneminde cilde sadece güneş kremleri yeterli gelirken ergenlik için aynı şey söylenemez. Ergenlik döneminde kız – erkek herkes cilt problemleri yaşamıştır. Vücuttaki hormonların değişmesi sebebiyle çıkan, her gün sönen bir tanesinin yerine üç tane eklenmesiyle tanınan akneler; temiz tutulması ve çeşitli kurutucu kremler kullanılmasıyla az da olsa bu dönemde kontrol altına alınmasına neden olur. Kükürtlü sabunlar ya da çeşitli kozmetik olmayan medikal ürünler özellikle bu dönemde kullanılırsa faydalı olur. Antibakteriyel özellik taşıyan ürünlerin tabanında da temizlik yatar. Çıkan aknelerin ellele sıkılıp ya da oynanması durumunda ise yüzde kalıcı izler bırakarak geri hayat boyu taşımınıza neden olabilir. Bunun için dikkatli bir şekilde gece ve gündüz aksatmadan temizliği yapılmalıdır.

Gençlik Döneminde Cilt Bakımı

Gençlik döneminde yani 20 li yaşlarda ise artık hafif bir nemlendirici kullanmaya başlanılmadır. Bu yıllarda sadece cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi yeterlidir. Cilt artık kendi dengesini bulmuştur. Yağlı, kuru, karma, normal olarak cilt tiplerinden biri sizin için tanımlanabilir olur. Uzmanlardan tavsiye alarak cilt tipinizi öğrenmeniz ve belirli aralıklarla da kontrol ettirmeniz, kullanılacak ürünler bakımından önem taşır. Hava şartları, stres, ortam değişikliği, yeme içme alışkanlıklarınız, cilt tipinizi etkilemesinin yanısıra kullandığınız ürünleri değiştirmenize neden olabilir. Yeni yeni yapılmaya başlanan makyajlar, geceleri gün sonunda mutlaka temizlenmeli hatta fondöten kullanımından kaçınılmalıdır. Ne kadar az makyaj, o kadar az cilde zarar demektir. O yüzden cildi belirli günlerde makyajdan uzak tutarak dinlenmesine yardımcı olmak gerekir.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

30’lu yaşlarda kullanılmaya başlayan göz kremleri, mimiklerden dolayı göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarının derinleşmesinin zamanının ertelenmesi için mutlaka gereklidir. Cildin yaşlanması ve kırılmaların oluşmaması için bir üst seviye nemlendiricilere geçilmelidir. Haftada bir yapılan yüz masajları, çeşitli maskeler bu dönemde çok gereklidir. Kolajen yani esneklik veren maddenin üretimi 30’lu yaşların sonuna doğru azalmaya başlar. Bu da yüz ovalinin gevşemeye başlaması demektir. Ayrıca kırışıklar için etken madde olan hiyaluronik asit içeren nemlendiriciler ya da gıda takviyeleri de alınabilir.

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

40’lı yaşlarda ise artık geri dönülmez bir yola girilmiştir. Şimdiye kadar hiçbir şey yapmadıysanız artık kırışıklıklarınız vardır. Cildin yenilemesi yavaşlar ve yerçekiminin varlığı iyice kendini hissettirir. Çene altında sarkmalar, yanakların gerginliğinin kaybolması meydana gelir. Ancak cerrahi müdahaleler ya da tekrarlanması gereken pahalı yöntemler cildinizi bir dönem daha genç gösterir. Eğer bu zamana karşı cildinize iyi davrandıysanız meyvelerini yavaş yavaş toplarsınız. Yukarıda yazılanları yaptıysanız sadece işleri bir adım daha ileri götürmeniz yeterli olacaktır. İçinde çeşitli vitaminler kullanılan özel kremler, gerginliğe yardımcı serumlar ve daha çok neme ihtiyacı olan cilt için gece kremleri artık makyaj masanızda sıra sıra yer alır. Cildiniz için alınan E vitamini, Co Q10 gibi gıda takviyeleri ve bunları alabileceğiniz gıdaların tüketiminde yeni düzenlemelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Cildiniz için hayatınızın her döneminde sadece kozmetik dünyasındaki ürünlerden faydalanırken, doğada yer alan ürünleri de kullanabilirsiniz. Kendiniz için yaptığınız özel bakımlar etkisini kozmetik ürünlere göre daha uzun süre gösterebiliyor. Cildiniz vücudumuzun koruyucu kılıfı. Kılıf çok yıpranmadan ona nazik davranmalı ve iyi bakmalıyız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir