Yapay zekânın sağlık hizmetlerinde verimliliği arttırmasının üç yolu

Sağlık sektörü artık yapay zekanın açılımına doğru gitmektedir. Yapay zeka, sağlık hizmetlerinde verimliliği artırmak için üç ana yöntem sunar: verileri analiz etme, tanı koyma ve kişiselleştirilmiş tedavi sunma. Bu teknolojik gelişme, hasta tedavisinde daha etkili ve hızlı bir yaklaşım sunarak sağlık profesyonellerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, sağlık endüstrisindeki verimliliği artırarak, maliyeti azaltmak ve daha kolay erişim sağlamak mümkündür. Yapay zeka ile sağlık hizmetlerinin geleceğinde çok heyecan verici gelişmeler beklemekteyiz.
AI’nın Sağlık Hizmetlerine Etkisi: Daha Hızlı, Daha Az Maliyetli ve Daha Doğru

Onlarca yıldır sağlık hizmeti maliyetlerinin enflasyondan daha hızlı artması sır değil. Bazı uzmanlar, 2025 yılına kadar sağlık hizmetlerinin gelişmiş ülkelerin GSYİH’sinin %20’sinden fazlasını oluşturacağını tahmin ediyor. Bu süreçte, doktor eksikliği kimi ülkelerde artarken, doktorlar hastaları tedavi etmek için her zamankinden daha fazla çalışıyor. Pek çok tıp uzmanının programları son derece yoğun ve hastanelerdeki yoğunluk tıp çalışanlarının işlerini son derece zorlaştırıyor.

Sağlık hizmetlerinde kullanılan yapay zeka (AI) ilk bakışta göz korkutucu görünebilir. Ancak, giderek daha fazla tıp uzmanı AI’ın tıp alanında etkili bir yardımcı araç olarak kullanılabileceğine inanıyor. AI, sağlık alanında hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı bir faktördür. Tıp uzmanlarını değiştirmeye çalışmak yerine onlara yardımcı olmak AI şirketleri için iyi bir motivasyondur.

Sağlık hizmetlerinde yapay zekanın kullanımı, hız, maliyet ve doğruluk açısından değer katar. İşte AI’nın sağlık hizmetini nasıl değiştireceğine dair üç örnek:

Daha Hızlı Sonuçlar

Hızlı tanı, bazı sağlık problemlerinde hastanın hayatını kurtaran bir faktördür. Örneğin inme vakalarında kullanılan Viz.ai inme tespit platformu, dakikada 1,9 milyon hasta beyin hücresinin kurtarılmasını sağlar. Viz’in platformundaki derin öğrenme algoritmaları, birkaç dakika içinde teşhis koymaktadır. Bu gerçek beyin hücrelerinin ölmesini geciktirir. Yakın tarihli bir çalışmada Viz.ai, inme vakalarındaki engellilik derecelerinde önemli bir azalmaya yol açtı.

Daha Az Maliyet, Daha Düşük Ücret

Sağlık hizmetleri maliyetleri artarken, maliyet tasarrufu bir başka önemli faktördür. Athelas, makine öğrenimi ve bilgisayarla görmeyi kullanan bir yapay zeka programıdır. Athelas CEO’su Tanay Tandon, “Athelas testleri sayesinde klinikler olumsuz durumları daha çabuk tespit ederek hastaneye yatışları azaltabiliyorlar. Bu tasarruf, hastaların güvenli bir şekilde gerekli tedaviler almasını sağlayarak hasta başına yılda binlerce dolar tasarruf sağlayabiliyor” diyor.

Suki, klinik bir dijital asistandır. Bu asistan tamamen algoritmalar ile çalışır. Suki gibi araçlar doktorların notlardan ziyade hastaya odaklanmasını sağlayarak, hasta memnuniyeti iyileştiren daha düşük maliyetli bir çözüm sunabiliyor.

Daha Kesin Sonuçlar

Doğruluk, özellikle insan sağlığı söz konusu olduğunda son derece önemlidir. AI sinyali gürültüden ayırarak, daha doğru modelleme yapılabilir. Bu da sağlık sektörü için daha iyi kararlar verilmesini sağlayacaktır. 2020 yılında, Google firmasının yapay zeka hizmeti Google AI belirli meme kanseri saptama türleri için doktorlardan daha iyi performans gösterebileceğinin duyurulmasıyla güçlü bir şekilde başladı.

Sağlık sektöründe çalışan bir uzman olan Anthony Bertrand, ürünlerin klinik iş akışlarına uyumlu hale getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda, doktorların ve onları istihdam eden kuruluşların ekonomik teşviklerine de dikkatlice önem verilmeli.

Sonuç olarak, yapılan gelişmelerin, sağlık hizmetlerinin gerçekçi bir çerçevede iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceği görülüyor. Sağlık sektörü için hız, maliyet ve doğruluğun bir arada kullanılması, hastalar için harika bir çözüm sunar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir