Yapay zekâ robotlardan neden korkmalıyız?

Yapay zekâ teknolojisinin gelişmesiyle birlikte robotların sahip olduğu yapay zekâ özellikleri de hızla ilerlemektedir. Peki, yapay zekâ robotlardan neden korkmalıyız? Bu konuda pek çok endişeli görüş ortaya atılmaktadır. Yapay zekâ robotların insanların hayatını kolaylaştırması gibi birçok olumlu tarafı olsa da, yapay zekâ robotların kontrolsüz hale gelmesi halinde insanlara zarar verebileceği de bir gerçektir. Bu nedenle, yapay zekâ robotların insan hayatındaki etkileri dikkatle incelenmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.

Yapay Zekâ Robotlarının Endişe Verici Yönleri

İnsan iş gücünü hafifletmek için tasarlanan yapay zekâ robotlarının gelişimi her gün ilerliyor. Ancak Spacex şirketi sahibi Elon Musk’un açıklayamadığı endişeler tüm dünyayı düşündürüyor. Yapay zekâ robotlar insan doğasını aşar mı? Ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zekâ robotların insan zekâsını zorlayacak derecede gelişmesinin insanlığın sonu olabileceğini düşünüyordu. Bu durum yapay zekâ robotlarından korkmamız için önemli bir neden.

Robotlar Su Üstünde Yürüyebilir

Yapay zekâ robotlar su üzerinde bile yürüyebilirler. Bio-inspire robotu, su üzerinde yürümek için böceklerden ilham alınarak tasarlandı. Nikol köpük kullanılan ayakları sayesinde ayrıca zıplama özelliğine de sahiptir.

Robotlar Esnek ve Beceriklidir

Canlı dokulara sahip robotlar, bir bilim dalı olan biyorobotik alanında çalışmalar yapılarak geliştirilmektedir. Kas dokusu nöronları üzerinde yapılan araştırmalar sayesinde kas dokusu değiştirmenin mümkün olabileceği keşfedilmiştir. Bu sayede robotlar insanlar kadar esnek ve becerikli hale gelmektedirler.

Robotlar İmha Edilmesi Zordur

Solucan benzeri robotlar en zorlu parkurlarda bile başarılı bir şekilde ilerleyebilirler. Üstelik balyozla engellenmeye çalışılan robotlar bile imha edilmesi çok zordur.

Robotlar İnsanları Kolayca Taklit Edebilir

Yapay zekâ robotları en iyi koşucudan bile daha hızlı koşabilirler ve insan davranışlarını başarılı bir şekilde taklit edebilirler. Bu sayede engelleri kolayca aşabilirler. 2K Games tarafından geliştirilen program, gerçek insanlarla botların karşılaştırıldığı bir testte, yapay zekâ robotlarının %52 oranında insan davranışlarını taklit edebildiği ortaya çıktı.

Yapay Zekâ Robotlarından Korkmamız İçin 5 Neden

Dünya genelinde yapay zekâ robotlarından korkmamız için 5 önemli neden bulunmaktadır.

1- Kendi Karar Mekanizması

Yapay zekâ robotlar kendi karar mekanizmasına sahibdirler ve insan doğasını aşacak bir gelişim gösterebilirler.

2- Yapay Zekâ Robotlarının İnsana Benzeyen Yönleri

Yapay zekâ robotları, insanlara fiziksel olarak benzeyen robotlar üretilebilir. Sophia adlı robotun ‘’insanları yok edeceğim’’ açıklaması oldukça ürkütücüdür.

3- Robotlar Su Üstünde Yürüyebilir

Robotlar su üzerinde yürüyebilir ve hızlı bir şekilde hareket ederler.

4- Robotların Esnek ve Denge Sahibi Olması

Canlı dokulara sahip robotlar insan gibi esnek ve becerikli hale gelebilirler. Dengeyi hiç kaybetmeden hareket edebilme özellikleri çok korkutucudur.

5- Robotların İsabet Hızı

Programlanarak insanlara zarar vermek için kullanılabilen robotların isabet hızı insanlarınkinden daha üstündür.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir