Vücutta Çıkan Kahverengi Lekeler Neyin Belirtisi?

Vücutta Çıkan Kahverengi Lekeler Neyin Belirtisi?

Bazı nedenlerle vücutta kahverengi lekeler meydana gelebilir, bu lekeler genel itibariyle bir hastalık olarak nitelendirilmez ancak bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Buna ek olarak vücutta kahverengi lekelerin oluşması kişiyi estetik açıdan da rahatsız edebilmektedir.

Vücutta Kahverengi Leke Nedenleri Nelerdir?

Cilt lekeleri, vücuttaki cilt hücrelerinde melanin pigmentlerinin yoğunlaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkmaya başlayan bu lekeler, farklı nedenlerle genç yaştaki bireylerde de ortaya çıkabilmektedir.

  • Ciltte oluşan kahverengi lekelerin nedenlerinden bir tanesi, deri altında hücre birikmesidir. Bu birikim ise çeşitli nedenlerle meydana gelebilmektedir.
  • Ciltte oluşan kahverengi lekelerin en önemli nedenlerinden bir tanesi, kişinin kullandığı kimyasal ürünlerdir.
  • Uzun süre boyunca güneşe maruz kalınması durumunda ciltte kahverengi güneş lekeleri ortaya çıkabilmektedir. Güneş lekelerinin temel nedeni, kişilerin güneşe karşı bir önlem almadan, korunmasız şekilde dışarı çıkmalarıdır.
  • Hamilelik döneminde hormonsal yapının değişmesi ve vücutta değişiklikler meydana gelmesi halinde, lekelenmeler söz konusu olabilmektedir.
  • Doğum sırasında da aynı nedenlerle lekelenmeler ortaya çıkabilmektedir.

Vücutta Kahverengi Leke Tedavisi

Çok ciddi bir sorun olmayan kahverengi cilt lekeleri, uygulanacak bazı yöntemler ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak lekeler uzun süredir varlığını koruyor, gittikçe büyüyor veya miktarında artış gözlemleniyor ise mutlaka kişinin en kısa sürede bir dermatoloji uzmanına muayene olması gerekmektedir.

  • Limon suyu, cilt rengini açma özelliği ile bilinmektedir. İçerisinde yer alan asidik yapı, tendeki renk değişimlerinin dengelenmesini sağlamaktadır. Lekelenen bölgelere limon doğrudan sürülmeli ve yarım saat beklendikten sonra bölge durulanmalıdır. Haftada iki defa uygulanan bu yöntemle kısa süre içinde lekeler ortadan kalkacaktır.
  • İçerisinde laktik asit bulunan yoğurt da vücuttaki kahverengi lekelerin giderilmesi için kullanıma uygundur. Lekeli olan bölgeye yoğurt doğrudan sürülür, 10 dakika beklendikten sonra durulama işlemi uygulanır. Cildi yağlı olan kişiler yoğurdun içerisine az miktarda (birkaç damla) limon suyu da ekleyebilir.
  • Hücreleri yenileme özelliği ile bilinen Hint yağı, kahverengi lekelerin tedavi edilmesi için kullanılabilecek bir başka yöntemdir. Hint yağı, lekeli bölgelere zeytinyağı ve badem yağı ile de karıştırılarak uygulanabilir. Birkaç saat boyunca bölgede bekletilen bu karışım, ardından soğuk su ile durulanmalıdır.
  • Cilt sorunlarının birçoğuna iyi gelen elma sirkesi, vücutta oluşan kahverengi lekelerin tedavi edilmesi için de kullanılabilir. Bunun için sirke, aynı miktarda su ile seyreltilmeli ve içine de çok az miktarda bal eklenmelidir. Kahverengi lekelerin bulunduğu tüm bölgelere bu karışım uygulanmalıdır. Birkaç dakika beklendikten sonra soğuk su ile durulanmalıdır. Bu işlem günde bir defa uygulamak için uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir