Ultrason Rapor Sonucu

Ultrason Rapor Sonucu

Ultrason iç organların incelenmesi, kadınlarda yumurtalık ve rahmin incelenmesi ve hamile kadınlarda bebeğin incelenmesi ve sağlığının takibi başta olmak üzere birçok hastalıkların teşhisi ya da takibi için kullanılmaktadır.Ultrason rapor sonucu uzman doktorlar tarafından hazırlanmakta ve yorumlanmaktadır. Ultrason rapor sonucuna göre kist oluşumları, bazı kötü huylu tümörler ve doku büyümeleri kolaylıkla tespit edilebilir.Ultrason hastaya zarar vermemesi açısından günümüzde hala kullanılmaya devam eden bir cihazdır. İnceleme esnasında ses frekanslarından yararlanılır. Ultrason vücudun bir çok bölgesine uygulanabilir. En sık kullanılması abdominal bölgeden, vajinal ve rektal bölgeden gerçekleşmektedir.Uygulanma kolaylığından dolayı da sıkça kullanılmaktadır. Ultrason anında görüntünün sağlanması ve çıktının alınması açısından doktor tarafından muayene esnasında kolaylıkla yorumlanabilir.Ultrason rapor sonucu hamileliğin belirlenmesindeki kesin yollardan biridir. Hamilelik idrar ve kan testi ile kolayca belirlenir. Ancak kesin çözüm için ultrason ile bakılması gerekmektedir.Hamile bayanlarda ultrason rapor sonucu ile;

  • Fetus sayısı anlaşılır
  • Bebeğin gelişimi kolayca takip edilir
  • Bebeğin duruş şekli gözlenir
  • Bebekte meydana gelen patolojik bozukluklar kolayca tespit edilir
  • Bebekte bulunan hastalıklar tespit edilebilir
  • Bebeğin kaç aylık olduğu ultrason sonucu ile kolayca anlaşılır.
  • Belli bir aydan sonra genellikle gebeliğin 16. haftasından sonra bebeğin cinsiyeti ultrason ile muayene sonucu belirlenir.

Ultrason Sonucu Yorumlama

Ultrason sonucunun yorumlanması ilk olarak ultrason görüntülerinin bir uzman hekim tarafından rapor edilmesi ile gerçekleşir. Raporun yorumlanmasını muayene esnasında ya da kontrollerde doktor tarafından yapılır. Raporda bir çok tıbbi terim bulunmasından dolayı ultrason raporunun hasta tarafından okunarak anlaşılması pek mümkün değildir.Ultrason sonucunu aldığınızda yazan bilgileri kendiniz yorumlayarak endişeye kapılmayın. Çünkü bazı durumlarda ultrason raporunda kist belirlendi, tümoral hücre gelişimi saptandı, vb. ciddi gibi görülen sonuçlar yazabilir. Ancak bu yapılanmaların bulunduğu yer zararsız olmalarına sebep olabilir. Bu sebeple endişeye kapılmadan ultrason raporunuzun bu işin uzmanları olan doktorlar tarafından yorumlanmasını bekleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir