Ultrasonda Bir Hafta Gerilik

Gebelikte NST testleri yapılır. Bu testlerde hastaya kemerle iki tane prop bağlanır ve bir süre anne bu şekilde kalır. NST ölçüm cihazı çalışır. Bu cihazın çalışması ile de proplardan biri bebeğin kalp atışını ölçer ve takip eder. Diğer prop ise rahim kasılmalarını ölçer. Kaydedilen bu değerler bir kağıtta grafiğe dökülür ve bu grafikten takip edilerek de bebeğin gelişiminde bir sorun olup olmadığı takip edilir.

Gebelikte Bebekte Gelişme Geriliği

Gebelikte ultrasonda bir hafta gerilik görülmesi bebeğin gelişiminde bir anormalliğin olmasına sebep olabilir. Bu gelişim fiziksel olarak olabilir. Yani bebek olması gereken kilo, boy, kafa boyutunda doğmayabilir. Ya da daha ciddi gelişim geriliklerinde bu durum bebeğin beyin gelişimini de etkileyebilir zihinsel hasarlar da görülebilir.

Gebelikte Gelişme Geriliğini Önlemek İçin

Gebelikte gelişme geriliğini önlemek için doktor tarafından düzenli bir ultrason takibi gerekmektedir. Gelişme geriliğinin sebebi olarak yüzde yetmiş anne ve babanın genlerinde görülen bir yapısal bozukluk gösterilir. Bu bozukluktan ötürü bebeğin devamlı ultrason takibinde tutulması gerekir. Anne karnından sonra da bebeğin doğum sonrası bir kaç ay takip edilmesi gerekir.Gelişme geriliği olan bebeklerde yetersiz oksijen olur ve anne karnında hareketleri zorlaşır. Neredeyse hareketleri sonlanmaya yakındır. bu oksijensizlik probleme doğum sonrasında da sürebilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle gelişme geriliği hafife alınmamalı ve hemen uzman doktorla görüşülmelidir. Ultrason takibi ile gelişim incelenmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir