Ülkemizin Önemli Sağlık Sorunlarından Biri: İnme

Ülkemizin Önemli Sağlık Sorunlarından Biri: İnme


Ülkemizde toplum giderek yaşlanmakta, beklenen ortalama ömür uzamaktadır. Daha yüksek yaş ortalamasına ait toplumumuzda inme önemli bir sağlık sorununa dönüşmüştür. İnme en önemli mortalite nedenleri arasındadır. Erişkinlerde ise sakatlık ve yeti kaybının en sık nedenidir.  

İskemik inmeler tüm olguların yaklaşık yüzde seksenini oluşturur. İskemik inmenin akut dönemde tedavisi intravenöz doku plazminojenaktivatörü girişimsel nörotrombektomi nöroyoğun bakım uygulamalarını içeren çok çeşitli ve basamaklı bir yaklaşımı içerir. Ancak başarı için uygulamaların, çok iyi organize edilmiş bir sistem içinde yapılması şarttır ve etkililik derecesi zamana bağımlı tedavilerdir.

IV doku plazminojen aktivatörü (tPA) başlamada gecikilen her 15 dakika iyi fonksiyonel sonlanımı %3-4 oranında azaltır. Endovaskuler tedavilerde rekanalizasyondakiher 30 dakikalık gecikme fonksiyonel düzelmeyi %30 oranında azaltmaktadır. 

Her bir dakikalık gecikmenin intraarteriyel tedavi şansını %2,5 oranında azalttığı bildirilmektedir.

Memorial Hizmet Hastanesi, inmenin akut müdahalesi ve hasta bakımı konusunda örnek oluşturacak bir “inme tedavi programı”na sahiptir.

İlk 6 saatin hayati önem taşıdığı bu süreçte, inme konusunda deneyimli kadromuzdan oluşan Nöroloji Bölümümüze danışabilirsiniz.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş