Tükürükte Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Tükürükte kan, ağızdan kan gelmesi rahatsızlığı sonucunda gözlenen bir durumdur. Ağız içinde meydana gelebilen iltihaplanmalar ya da enfeksiyonel rahatsızlıklar, kanamalara sebep olabileceğinden tükürükte kan görülmesine neden olmaktadır. Ağız içi iltihaplanmalar dışında boğazda oluşabilen tahrişler ya da zedelenmeler sonucunda da boğaz bölgesinde hafif kanamalar oluşmakta ve tükürükte kan görülmesine sebep olabilmektedir.Tükürükte kan görülmesi, akıllara solunum yolları rahatsızlıklarını getirmektedir. Ancak tükürükte kan görülmesi durumu solunum yolları dışında da bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir.

Tükürükte Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş Hastalıkları

Diş eti kanamaları ya da diş rahatsızlıklarından dolayı ağız içinde kanamalar oluşabilmektedir. Ağız içinde meydana gelen bu kanamalar tükürükte kan görülmesine neden olmaktadır.

Ağız İçi Hastalıkları

Ağız içi iltihaplanmaları ya da ağız içinde meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda meydana gelen kanamalar, tükürükte kan görülmesine neden olabilmektedir.

Boğaz İltihaplanması

Boğaz iltihaplanması ya da boğaz bölgesinin tahriş olması sonucunda hafif de olsa boğaz bölgesinde kanamalar olabilmektedir. Bu kanamalar tükürükte kan görülmesine neden olmaktadır.

Akciğer Hastalıkları

Akciğer hastalıkları ya da bu bölgede oluşan tümörlerden kaynaklı kanamalar görülebilmektedir. Tükürükte kan görülmesi, tümörlerden kaynaklı kanser hastalığının da belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.Tükürükte kan görülmesi çoğu zaman ağız içi rahatsızlıklardan meydana gelse de, bazı durumlarda kanser gibi ciddi hastalıkların da belirtisi niteliğinde olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir