Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak altınızda zaman zaman ağrılar oluşuyorsa, ayak altı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir merak ediyor olabilirsiniz. Bunu öğrenebilmek için en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir. Ayak altında çeşitli zaman dilimlerinde şiddetli ağrılar meydana gelebilir ve bu durum yaşam kalitenizi düşürerek, hareket etmenizi engelleyebilir. Bu ağrıların oluşmasında birçok farklı etkenin görev aldığı unutulmamalıdır.Ayağın taban kısmında meydana gelen ağrıların yaşam kalitenizi düşürmemesi ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması için doktor kontrolünde testler yaptırmalı ve bu testlere göre uygulanacak tedavi yöntemini aksatmadan uygulamanız gerekmektedir. Ayak altında meydana gelen ağrıların nedenleri nelerdir, bu ağrılar hangi hastalığa bağlı bir biçimde ortaya çıkmaktadır, işte cevabı…bahçeşehir escort

Ayak Altında Ağrı Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak vücudun en işlevsel uzuvlarının başında gelmektedir. Vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesinde büyük bir öneme sahip olan ayaklarda çeşitli sağlık sorunları olması durumunda kişinin yaşam kalitesinde bozulmalar meydana getirebilir, bu durum da hem sosyal hem iş yaşamında çeşitli zorluklar doğurabilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için yapılması gereken uygulamalardan birisi doktora gitmek olacaktır. Ayak altında meydana gelen ağrıların sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Kireçlenme

Ayak tabanı ağrılarına neden olan rahatsızlıklardan birisi kireçlenme sorunudur. Kireçlenme kıkırdakların yıpranması ve yapılarının bozulması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunu olarak her yaştan kişide görülebilir bir sorundur. Gerekli durumlarda tedavi için ameliyat gerekebilir.

2-)Romatizmal Hastalıklar

Günümüzde hemen her yaştan kişide görülebilen sağlık sorunları arasında yer alan romatizmal hastalıklar da ayak tabanında ve yüzeyinde şiddetli ağrılara neden olabilmektedir.

3-)Aşırı Kilo

Obezite vb. sorunlar ayağa fazla baskı yaptığından dolayı ayak tabanında ağrılara neden olabilmektedir. Kişinin çeşitli yöntemler ile aşırı kilolarından kurtulması bu ağrılardan kurtulmak için iyi bir yöntem olacaktır.

4-)Topuk Dikeni

Ayağın topuk yani taban kısmında meydana gelen ağrıların en büyük sebeplerinden birisi de topuk dikenidir. Topuk dikeni aşırı kilo, düztaban, aşırı egzersiz gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur ve sanıldığı gibi kemiklerle ilgili bir durum değildir.

5-)Ayak Tabanında Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması ayak tabanında oluşan ağrıların büyük sebeplerinden bir diğeridir. Bu sorun özellikle ayakta 3 ile 4.parmaklar arasında görülen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayak tabanında meydana gelen sinir sıkışması morton nöroma olarak adlandırılır ve ortaya çıkmasının sebepleri arasında nasır, burkulma, incinme, kemik kırığı, kireçlenme ve gut gibi sebepler yer alır.

Ayak Tabanı Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak tabanı sorunundan kurtulmak için yapabileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

  • Ayak tabanı ağrısına neden olan sebep araştırılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
  • Doktorun önerdiği ilaçlar ile kullanım yapılmalıdır.
  • Yüksek topuklu ve dar ayakkabılardan uzak durulmalıdır.
  • Yürüyüş ve egzersizler için yumuşak bir zemin tercih edilmelidir.
  • Şiddetli ağrı durumunda ağrı kesici ilaç kullanımı yapılabilir.
  • Kişi boş vakitlerinde ayaklarını esnetecek egzersiz hareketleri yapmalıdır.
  • Fazla kilolardan kurtulmalı ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir