Tırnakta Oluşan Beyaz Lekelerin Nedeni

Herkesin zaman zaman karşılaştığı bir durum tırnaklarda beyaz lekelerin oluşmasıdır. Tırnakta ortaya çıkan beyaz lekeler çok küçük bir nokta halinde, çizgi şeklinde ya da tırnağın tüm yüzeyini kaplayacak kadar büyük ebatlarda olabilir. Tıp dilindeki ismi lökonişidir.

Tırnakta Beyaz Lekeler Neden Olur?

1. Alerjik Tepki

Tırnaklarda yer alan beyaz lekeler bazı durumlarda, tırnaklarınıza sürdüğünüz kozmetik ürünler sebebiyle ortaya çıkabiliyor. Mesela ojeler, tırnaklarınızı besleyici yağlar ya da tırnak cilaları gibi ürünler tırnaklarınızın yüzeyinde beyaz lekeye neden olabilir. Eğer tırnağınızın üzerindeki beyaz lekelerin ortaya çıkış sebebi alerjikse, tırnaklarınıza bir süreliğine kozmetik ürünler sürmeyin. Güvenmediğiniz herhangi bir ürünü tırnaklarınıza uygulamayın.

2. Protein Yetersizliği

Tırnak yüzeyinde meydana gelen beyaz lekelerin sebebi vücudunuzda yer alan protein değerinin düşük olması olabilir. Eğer tırnaklarınızda meydana gelen beyaz leke, şerit şeklinde ise protein yetersizliği olduğu anlamına gelir. Beyaz lekeler sanıldığının aksine, tırnak yatağında ortaya çıktığı için tırnaklarınız uzasa bile, beyaz lekeler kaybolmaz. Yani beyaz lekeler tırnakların uzamasıyla yok olmaz. Buna benzer bir durum, karaciğere bağlı hastalıklarda da yaşanır. Tırnaklarda ortaya çıkan beyaz lekenin, protein eksikliğinden kaynaklandığından emin olmak istiyorsanız, tırnağınızı diğer elinizin yardımıyla güçlü bir şekilde sıkın. Eğer tırnağınızdaki beyaz leke, tırnağınızı sıktığınız zaman kayboluyorsa, sebebi protein yetersizliğidir. Protein takviyesi yaptığınız ve değerler normal seviyeye geldiği zaman tırnağınızda yer alan beyaz lekeler kısa bir süre sonra yok olacaktır.

3. Çinko Yetersizliği

İnsan vücudu için çinko mineralinin çok önemli bir yeri vardır. İnsan vücudunda çinko mineralinin normal değerlerin altına düşmesi durumunda, vücutta bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerde biri de tırnak yüzeyinde meydana gelen beyaz lekelerdir. Beyaz lekeler, tırnak yüzeyinde farklı ebatlarda ve iz şeklinde de ortaya çıkabilir. Eğer tırnak yüzeyinde yer alan beyaz lekeler çinko mineralinin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, çinko içerikli besinleri daha fazla tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

4. Kalsiyum Yetersizliği

Tırnak yüzeyinde zaman zaman ortaya çıkan beyaz lekeler, kalsiyum eksikliği sebebiyle oluşuyor olabilir. Halk arasında da, tırnakta beyaz lekenin oluşması kalsiyum yetersizliği sebebine dayandırılmaktadır. Bu konuda yaygın bir inanış bulunur. Tırnakta yer alan beyaz lekeler rahatsız edici olmasa da, herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle beyaz lekenin çıkış sebebini öğrenmek için doktora başvurabilir ve gerekli testleri yaptırabilirsiniz.

5. Tırnak Yaralanmaları

Tırnakta bulunan beyaz lekelerin metabolizma haricinde, tırnak köküne alınan ağır darbe olabilir. Beyaz leke genel olarak tırnağa alınan darbe sonrasında meydana gelecektir. Buna bağlı olarak, aynı şekilde tırnaklara yapılan manikürde de tırnak yaralanması ortaya çıkabilir. Manikür yapmadan önce, tırnaklarınızın kurumasını bekleyin, tırnaklarınız kurumadan törpü ya da manikür yapmayın.

6. Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı, bazı durumlarda tırnaklarda bulunan beyaz lekelere neden olabilir. Tırnak mantarı ilk olarak küçük sarı ya da beyaz lekelerle meydana gelebilir. Daha sonraki aşamada tırnak mantarı belirtisi olan bu lekeler tırnağın tüm yüzeyini kaplar, tırnak daha çok kalınlaşır ve lekenin rengi koyulaşır.

7. Ciddi Hastalıklar

Tırnak yüzeyinde yer alan beyaz lekeler ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bu rahatsızlıkların başında karaciğer hastalıkları gelir. Hepatit ve siroz gibi hastalıklar tırnaklarda bulunan beyaz lekelerin sebebi olabilir. Böbrek hastalığı da aynı şekilde tırnakta beyaz ya da pembe lekelere yol açabilir. Böbrek yetmezliği ve böbreğin işlevini tamamen kaybetmesi durumunda tırnaklardaki lekeler beyaz renge dönüşür. Ciddi hastalıklardan biri olan anemi, yani kansızlık ya da demir eksikliği de tırnakta bulunan beyaz lekelerin sebebi olabilir.

Tırnakta Beyaz Leke Nasıl Geçer?

Tırnaklarınızda beyaz lekelerin oluşması bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bunun için yapabileceğiniz bazı çözümler bulunur. Bu çözümler,

1. Tırnaklarınızı Nemlendirin

Tırnaklarınızın yüzeyinde meydana gelen beyaz lekelerin yok olması için, ellerinizi ve tırnaklarınızı mutlaka nemlendirin. Tırnaklarınızın nem kaybetmesine ve kurumasına izin vermeyin. Gün içerisinde belirli aralıklarla, el kremiyle nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

2. Tırnağın Büyümesi

Tırnaklarda yer alan beyaz lekelerin bazıları, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Eğer beyaz lekeler tırnak yatağında ortaya çıkmışsa, tırnağın uzaması fayda sağlamayacaktır. Beyaz lekeler tırnak yüzeyinde yer alıyorsa, tırnak uzadığı sürece beyaz lekeler de yol olacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir nokta, tırnağınızı henüz uzamadan kesmemeniz gerektiğidir. Çünkü tırnak yatağınıza zarar verebilirsiniz. Beyaz lekenin üzerine oje sürerek, kapatabilirsiniz.

3. Beslenmenize Özen Gösterin

Bazı besin maddelerinin, yani vitamin ve mineral eksikliği sebebiyle tırnak yüzeyinde beyaz lekeler meydana gelebilir. Bunun için ilk olarak yeterli oranda kalsiyum alın. Beslenme programınızda mutlaka süt ve süt ürünlerinin yer alması gerekir. Kalsiyum oranı yüksek olan baharat ve bitkileri daha fazla tüketmeye çalışın. Özellikle susam, badem ve aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

C vitamini oranı yüksek olan meyveleri tüketmeye özen gösterin. Çünkü C vitamini insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu vitamin türüdür. Özellikle kış aylarında portakal, greyfurt ve limon tüketin. Çinko minerali çok yüksek olan besin maddelerine ağırlık verin. Mesela daha çok yoğurt, taze fasulye, ıspanak ve yeşil sebzeleri daha çok tüketebilirsiniz. İnsan vücudu için çok önemli olan demir oranını, olması gereken değerlerde tutmanız gerekir. Demir oranının az olması tırnakta beyaz lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle demir oranı yüksek olan besinleri daha fazla tüketmeye özen gösterin.

Tırnak Lekesi Nasıl Geçer?

Çeşitli nedenlerden dolayı tırnaklarda beyaz lekeler meydana gelmektedir. Çizgiler halinde olan lekeye lökoniki denmektedir. Uzun, kısa ve nadirde olsa bütün tırnağı kapladığı da görülmektedir. Pek çok kişide görülmektedir. Büyük bir sorun değildir hatta zararsızdır. Ancak tırnak lekesi bazı durumlarda ise ciddi bir rahatsızlığında habercisi olabilir. Oje ve diğer kozmetik ürünlerine alerji, yatay çizgiler ise protein eksikliği olduğunun, mineral eksikliği, tırnak yaralanması ve mantarı başlıca nedenleridir. Tırnağınızı bir yere de vurduğunuz zamanda oluştuğu görülmektedir. Eğer protein eksikliğinden kaynaklı ise protein alınarak kısa bir sürede yok olmaktadır. Beyaz lekeler tırnağınızda opak bir renk aldığında mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü tırnak yapısında yer alan matriste bir problem olduğuna işarettir. Temizlik en etkili yöntemdir. Nemli olmasına, kullanılan kozmetik ürünlerden önce yumuşak olmalıdır. Temizlik malzemeleri kullanılırken eldiven kullanılmalıdır. Tırnak bakımı çok önemlidir. Diplerine kadar iyi bir bakım yapılmalıdır.

Tırnak Lekelerinin Geçmesine Yardımcı Besinler

Vitamin eksikliğinden kaynaklı lekelerin geçmesi için A vitamini bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Başlıca havuç, şeftali ve balkabağı sayılabilir. Ciğer, yulaf ve kuruyemiş gibi demir bakımından da gıdaların tüketilmesi de yardımcı olmaktadır. Buğday tohumu, fasulye, kuru meyveler çinko bakımından zengindir. Bu besinlerde tırnak lekesi geçmesinde çok etkilidir. Kışın böyle bir sorun ile karşılaşıyorsunuz C vitamini içeren portakal suyu içmelisiniz. Taze sıkılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir