Tırnak kırılması neden olur? Tırnaklarım kırılıyor diye dert etmeyin

Tırnak kırılması nedenleri

Tırnaklarım kırılıyor diyorsanız ve bu durumdan hoşnut değilseniz tam da çözümün merkezine geldiniz. Tırnak kırılması özellikle kadınların büyük sorunları arasındadır. Çünkü tırnaklar kadınlarda asilliği temsil eder. Çoğu kadın tırnaklarını uzatmaktan hoşlanır. Genel olarak erkeklerde %15 kadınlarda %85 oranında görülen tırnak kırılması yüzdesi sorunun kadınlar için önemini gözler önüne seriyor. E haliyle uzaması da uzun sürdüğü için birçok kadın bu durumdan rahatsız oluyor. Gelin hep beraber tırnak kırılmasının nedenlerine bakalım ve bu nedenlerin önüne nasıl geçeriz? Bunları inceleyelim.

Tırnak neden kırılır?

Tırnak kırılmasının birçok nedeni olabileceği gibi çoğu zaman neden alışkanlıklardır. Mesela beslenme alışkanlıklarınız bu konuda hayati önem taşır. Öte yandan vitamin eksikliği olan kişilerde tırnak kırılması görülebilir. Ayrıca kansızlık gibi sağlık sorunları olan insanlarda da bu problem ortaya çıkabilir. Tüm bunların dışında dış etkenlere bağlı olarak da bu sorun yaşanabilir. Bazen ellerinizle yapmış olduğunuz bir alışkanlığınız tırnağınızın kırılmasına neden olabilir. Hepsini aşağıda madde madde aşağıda listeliyoruz.

 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme
 • Yıpratıcı kozmetik ürünleri
 • Sürekli kozmetik ürünü kullanımı
 • Biotin eksikliği
 • Dış etkenler
 • Bilinçsiz el alışkanlığı olmuş hareketler

Tırnak kırılmasına sebep olan hastalıklar,

 • Kalp, akciğer merkezli hastalıklar
 • Sedef hastalığı
 • Tırnak mantarı
 • Enfeksiyonel hastalıklar
 • Hipotiroidi
 • Hipertiroidi

Bu hastalıkların sonuçlarından birisi de tırnak kırılmasıdır. Sağlığınızın önemi açısından bir doktora gözükmenizi tavsiye ederiz.

Tırnak kırılması gibi sorunlar yaşamamak için neler yapmalıyız?

Bu sorunun cevabını kavrayabilmeniz için önce tırnağın yapısına bakalım. Tırnak içeriğinde bolca keratin ve kalsiyum bulundurur. El tırnaklarında keratin oranı fazladır. Ayak tırnaklarında ise kalsiyum oranı fazladır. Keratin sayesinde tırnaklar esneklik kazanır ve ters hareketlere maruz kaldıklarında bu esnemelerle kırılmaktan kurtulurlar. Normalde pembe renkte olan tırnaklar, kandaki oksijen oranının miktarıyla doğru orantılıdır. Eğer kanda karbondioksit miktarı çoğalırsa tırnaklarda morarmalar meydana gelir. Kabaca tırnağın yapısını ve önemli olan besin gruplarını anladığınızı varsayıyoruz.Eğer sıklıkla tırnağı kırılan biriyseniz ilk başvuracağınız çözüm yolu beslenme düzeninizi gözden geçirmek olmalı. Bu ilk adımı attıktan sonra hayatınızdaki alışkanlıkları gözlemlemelisiniz. İşin bu tarafını size bırakıyoruz. Tırnakları sağlamlaştıracak ve vücuttaki kalsiyum, keratin oranını arttıracak besinlere göz atalım.

Tırnakların kırılmasını engelleyecek beslenme listenizde olması gereken besinler

Yoğurt: İçeriğindeki kalsiyum oranıyla güçlü bir besleyici olan yoğurt aynı zamanda tırnakları da parlaklaştırır. Özellikle orta bölgede oluşan tırnak kırılmalarını engeller.Peynir: Her öğünde bir kibrit kutusu kadar peynir tüketmeniz hayatınızdaki çoğu sorunu ortadan kaldıracaktır. Yüksek kalsiyum oranıyla tırnak yapısının birbirine daha çok kenetlenmesini sağlar. Ayrıca tırnak üzerindeki beyaz lekeleri giderici özelliği olduğu da bilinmektedir.Ispanak: Demir oranıyla öne çıkan ıspanak, tırnakların güçlenmesi ve derinin tırnak tutuşunun iyileşmesi için olmazsa olmaz yeşil yapraklı bir sebzedir. 3-4 günde bir ıspanak tüketmeniz yeterli olacaktır. Ispanak ayrıca idrar yolu enfeksiyonu gibi riskleri de en aza indirger.Kavrulmamış badem, fındık ve ceviz: Bu üçlüyü tüketmeniz demek tırnakların uzama hızını bir nebze olsun arttırdınız demektir.Arı poleni: Her yerde bulabileceğiniz arı poleni sayesinde sadece tırnaklarınız değil, cildiniz ve saçınızda mükemmel bir görünüme sahip olur. Besleyici özelliğiyle öne çıkan arı poleni tırnakların kavislerinin başladığı noktalarda gerçekleşen kırılmalar için önerilir.Süt: Yüksek kalsiyum oranıyla vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayan süt, parmaklarla tırnakların arasında kalan ve halk arasında “şeytan eti” diye adlandırılan dökülmüş parmak bölgeleri için tavsiye edilir.Balık, yumurta: Bu iki besinden alacağınız çinko değerleriyle ölü tırnağı gibi gözüken cansız tırnaklarınızı canlandırabilirsiniz. Ayrıca tırnağın doğal rengini korumaya birebir besinlerdir.

Tırnak sağlığını koruyan vitaminler

C vitamini: Öncelikle tırnak sağlığınızı önemsiyorsanız ve tırnaksız yapamam diyorsanız hayatınızdan C vitamini eksik olmayacak. Bunda bir anlaşalım. C vitamini tırnağın esnek ve güçlü bir tutuş sergilemesini sağlar. Tahmin edilemeyen dış etkenlere karşı savaşan C vitamini güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Günde bir portakal yemeniz tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.E vitamini: Bu vitamin türünün sıvı hali çoğu mecrada satılmakta. E vitamini sıvısını alıp tırnaklarınızın üzerine sürmeye başlayarak tırnaklarınızı, doğrudan direkt olarak besleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan parlaklığı ve canlılığı tırnaklarınıza kazandıracaktır. Ayrıca bu vitamini tüketmeniz de ayrı bir önem taşımakta. Özellikle tırnaklar üzerindeki çirkin beyaz lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.A vitamini: Vücudunuzun ihtiyacı kadarını havuç, karpuz, şalgam, kırmızı biber, domates gibi bitkisel besinlerden karşılayabileceğiniz A vitamini dolaylı yoldan tırnakların güçlenmesinde rol oynar. Uzun tırnakların çabuk kırılmasının nedeni a vitamini eksikliği ve c vitamini eksikliğidir. Günlük A ve C vitamini besinlerini oranında alırsanız tırnak kırılması gibi sorunları yaşamazsınız.Omega 3: Balıklardan kolaylıkla sağlayabileceğiniz omega 3 vitamini tırnaklar için çok önemli bir besindir. Tırnaklarda, dış etkenler sebebiyle oluşan lekeleri geçirmek için kullanılır. Hafta da 2 defa omega 3 vitamini tüketmeniz yeterli olacaktır.

Tırnak kırılmasına limon mucizesi

Tırnaklarınıza limon sürmek C vitamininin direkt olarak tırnaklarınıza nüfuz etmesine olanak tanır. Böylece tırnaklarınız çok daha sağlıklı görünür. Tırnakların ucu kırıldığı zaman yerine yenisi gelmez veya o tırnağın o bölgesi kaynamaz. Ancak tırnaklarınıza limon sürerek, tırnak uçlarının kırılmasının önüne geçebilirsiniz.

Tırnakları zeytinyağıda bekletmek

Tırnaklarınızın yapısının güçlenmesini istiyorsanız bu yöntem kesinlikle yardımcı olacaktır. 1 ay boyunca günde 30 dakika olacak şekilde tırnaklarınızı zeytinyağıda bekletmek tırnakların beslenmesini ve sertleşmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda tırnak çevresinde bulunan “şeytan etleri” besleneceği için o bölgedeki etlerin dökülmesi yavaşlayacaktır.

Tırnak kırılmasını önleyen karışım

Güvendiğiniz bir oje markasının sevdiğiniz bir ojesini alın. Bu ojenin içerisine küçük küçük sarımsak parçalarını kesip atın. Ojeyi rafa kaldırın bir iki hafta kadar bekletin. Ardından ojeyi tırnaklarınıza sürün. Koku yapar mı? diye düşündüğünüzü biliyoruz. Bu nedenle başka bir ojeyle üzerinden geçmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle sarımsağın itici kokusu ortadan kalkacaktır ve tırnaklarınız ihtiyacı olan gerekli bakımı sarımsaktan alacaktır.Alt kısımda yorum bölümümüzden kolaylıkla yorum atabilirsiniz. Ayrıca üst alanda Soru-Cevap platformumuza da göz atmayı ihmal etmeyin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir