Tıp Mucizesi Kudret Narı Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kudret narı diğer adı bitter melon olan tropikal bölgelerde yetişen tropik bir bitki olmaktadır. Anavatanı Hindistan. Kudret narı birçok hastalıklara iyi gelmektedir. Yüksek kolesterol kanser diyabet ve bağışıklık sistemi hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Kudret narının besin değerleri tam olarak 100 gram gelecek olan bir kudret narına bağlı olarak bu değerler normaldir. Bir kudret narı 30 kalori olarak düşük bir seviyedir. 29 gram karbonhidrat bulunmakla beraber 69 gram yağ bulunmaktadır.Yağ oranı görüldüğü üzer fazladır. 3 gram protein 88 miligram bulunmaktadır. C vitamini ve 87 miligram A vitamini içerisinde bulundurmaktadır. Kudret narı insanların sağlığı açısından birçok faydaları sağlamaktadır Kudret narı faydaları bakımından vücutta insülin üreten hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Kandaki kan şekeri oranını düşürür.Kudret narı içerisinde bulunan birçok protein AIDS hastalığına karşı tedavi uygulanmaktadır. Kansere birçok faydaları bulunmaktadır. Meme kanseri, prostat kanseri mesane kanseri ve boyun baş kanser hücrelerini öldürmeye çok etkilidir. Vücutta bulunan bütün tümörlerin yok edilmesini sağlar.Sindirim sistemine birçok etkileri bulunmaktadır. Kudret narı gastrit, ülser kabızlık, hazımsızlık, reflü ve kolit hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt üzerinde meydana gelen çıban egzama yaralar ve cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça fazla etkili olmaktadır. Aşırı kullanımı karaciğer hastalarında toksik etki yapmaktadır.Şeker hastalarının şeker oranını aşırı derecede düşürebilir. Çocuklar ve hamileler kullanmamalı. Çekirdek üzerini kaplamış olan zarın yenilmemesi gerekir. Kudret narı faydaları İbrahim Saraçoğlu kabakgiller familyasından olmasıdır. Kudret narının yapısı genel olarak ince gövdeden oluşur. Gövdesinin genel olarak ince bir şekilde olması ile yapısını oluşturması söz konusudur. Yaprakları el şeklinde parçalı ve saplı olmaktadır. Sarı çiçekli meyveleri ise olgunlaştığı vakit turuncu ve kırmızı rengi alır. Yurdumuzda kudret narı Ege Bölgesi’nde bolca yetişmektedir.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Kudret narı zeytinyağı ve balla karışım yapılarak yenildiği zaman insan sağlığı için çok etkili bir bitki olmaktadır. Yüksek oranda E vitamini bulunur. Kudret narı taze olarak tüketildiği gibi tohumları macun yapılmaktadır. Kudret narından macun ve kudret narı yağı yapılmaktadır Kudret narının olgunlaşmış hale gelenleri ezilerek bal ile karışım yapılması durumunda aç karına sabahları bir yemek kaşığı tüketilerek üzerine hiçbir şey yenilmemelidir. Daha sonraları yani birkaç saat sonra üzerine başka bir şey yenilebilir.Diğer kullanım şekli olarak da kudret narının çekirdekleri temizlendikten sonra doğranıp zeytinyağı ve bal ile karışım yapılarak biraz bekledikten sonra yenilmelidir. Kudret narı macunu zeytinyağı ile karışım yapıldığında altı ay bal ile karışım yapıldığında bir ay bekletilmek suretiyle kudret narı macunu elde etmiş olursunuz. Kudret narı olgunlaştıktan sonra kavuniçi rengini aldıktan sonra bir miktar tabak içerisinde ezilerek üzerine bal ilave edilmesi neticesinde elde edilecek karışım biraz bekledikten sonra yenilir.Kudret narı taze olarak bulunmadığı durumlarda içerisinde bulunan çekirdekler temizlenir küçük dilimler halinde doğranır. Daha sonra bir kavanoza koyarak üzerine bal ilave edilip bekletilerek yani yaklaşık 1 ay bekledikten sonra tüketime hazır hale gelmiş olur.

Kudret Narı Macunu

Kudret narı macunu birçok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Meyveler taze olduğunda tüketilerek yenildiği gibi macun yapılarak da tüketilmektedir. Kudret narı macunu bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Sivilce sedef hastalığı egzama hastalığı mayasıl hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde oldukça fazla etkilidir. Bal ile karışım yapılarak hazırlanan kudret macunu iştahsızlık verem hemoroid kısırlık ve öksürük gibi hastalıkların iyileştirilmesinde etkili olur.Kudret narı macunu bal ile tüketim yapıldığı zaman birçok yararları olmaktadır. Aç karnına alınması daha uygun olur. Yemeklerden önce alınması hastalığın ilerlemesini durdurur. Günlük olarak 3 öğün tüketilebilir. Bal ile karışımı yapılarak yenilen kudret narı macunu şeker hastalığı olmayan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Şeker hastalığı olan kişiler zeytinyağı karışımı yaparak kullanabilir. Ballı kudret narı macunu tüketilmesi durumunda vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Kudret Narı Yağı

Kudret narı içerisinde bulundurmuş olduğu mineral ve vitaminler neticesinde insan sağlığı açısından birçok faydaları bulunur. Kudret narı bazen bal ile bazen zeytinyağı ile karışım yapılarak tüketilmektedir. Kudret narı aşırı kullanımı sonucu bazı yan etkiler yapmaktadır.Kudret narı yağı kokusu olarak çok kötü bir koku olmaktadır. Kudret narı yağını kullanan kişilerde mide bulantıları meydana gelir. Kullanan kişiler ilk zamanları kötü koku nedeniyle zor anlar yaşamaktadır. Kudret narı yağı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bundan dolayı bolca tüketilmektedir. Sabah ve akşam kullanılan kudret narı yağı birçok yaraların iyileşmesinde çok etkili olmaktadır. Mide sorunları olan kişilerin kullanılmasının daha faydalıdır. Soğuk algınlığı ve kanser gibi birçok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Tropik bölgelerde yetiştirilmiş olan kudret narı tek başına tüketilmesi oldukça zor olmaktadır. Kötü kokusu nedeniyle kullanan kişiler zor anlar geçirmektedir. Birçok kişiye kudret narını kullandıramazsınız. Kudret narının daha çok kolay tüketebilmek için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak kudret narı tüketimini rahatça yapabilirsiniz.Kudret narı mide ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kudret narı genel olarak zeytinyağı ve bal ile karışım yapılarak tüketilmektedir. Kudret narı macun olarak yapılmak isteniyorsa kudret narı güzelce temizlenip yıkandıktan sonra çekirdeği çıkarıldıktan sonra meyve üzerine biraz bal dökerek karışım yapabilirsiniz. Yapılmış olan bu karışım sonucu kudret narının da oluşan kötü koku giderilmiş olur. Cilt hastalıklarında kullanılan kudret narı macunu yapmak için zeytinyağı veya bal ile karışımı yapacaksınız.Bunlardan birini tercih ederek karışım yapmanız gerekir. Kudret narı macunu yapmak için yarım kilo bal ile 50 gram kudret narı yeterli olmaktadır. Kudret narı temizlenip yıkandıktan sonra çekirdekleri ayrılır. Temizlenmiş olan kudret narı bir kavanoz içine doldurularak üzerine bal ilave ederek karışım yapın ve yapılan bu karışım kavanoz içerisinde 1 ay bekletilir.Bir ay sonra bekletilmiş olan kudret narı macunu hazır olmuş olur. Aynı durumda macun yapmak istediğinizde buna bal ilave etmek istemiyorsanız yerine zeytinyağı dökerek karışımı yapıp kavanoz içerisinde bir ay bekledikten sonra macun halini alır ve kullanıma hazır hale gelmiş olur. Kudret narı macunu evde yapıldığı gibi piyasada hazır halde de satılmaktadır.Kudret narı papara diye de isimlendirilmektedir. Kabakgiller ailesinden olup yüksek oranda E vitamini bulundurur. Kökeni Hindistan olmak üzere yurdumuzda Bursa ve Yalova bölgelerinde yetişmektedir. Kudret narı tohumu aktarlarda bulunmaktadır.Aktarlardan alınmış olan kudret narı tohumu bahçede yetiştirilebilir. Kudret narı piyasada aktarlarda satılmaktadır. Kudret narı fiyat olarak 100 gramlık kavanozlarda 15 liradan başlayıp daha yüksek fiyatlarda satılmaktadır. Genel olarak ağırlığına göre fiyat değişimleri söz konusu olacaktır. Kudret narının faydaları olduğu kadar zararları da olabilmektedir.Kudret narının faydaları ve zararları bulunmaktadır. Hamile bayanlar ve şeker hastası olan kişiler bal ile karışım yaparak yememelidir. Hamile kadınlar kullanmak istediği taktirde genel olarak doktorlarından tavsiye almaları gerekmektedir. Doktorların vereceği izne göre tüketim gerçekleştirilmeli ve bu duruma bağlı olarak sağlıksal bir durum ortaya çıkmaması gerekir. Şeker hastaları da aynı şekilde doktorlarına bağlı olarak gerçekleştirmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir