Sperm Kalitesi Nasıl Artar?

Erkekte sperm kalitesi üreme için en etkili etkenlerden biridir. Spermlerin etkili olabilmesi ve döllenme olması için hem yeterli sayıda hem de yeterli kalitede olması gerekir. Günümüzde erkek kısırlığının en önemli nedeni kalitesiz ve az sayıda spermin olmasıdır. Erkek kısırlık nedenleri arasında ilk sırada yer alan sperm kalitesi nasıl anlaşılır sorusundan yola çıkarak bugünkü yazımızı hazırladık.Sperm kalitesi, cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için çok önemlidir. Normalde bakarak ya da gözle görülür şekilde inceleme ile belli olmayan sperm sayısı ve kalitesi özel bir test ile ölçülür. Sperm kalitesi testi adı verilen bu test ile erkekten alınan meni laboratuvar ortamında incelenir. Analiz sonuçlarına göre spermlerin hareketliliği, şekli ve sayısı belirlenebilir. Yapılan test sonucunda sperm kalitesinde düşüklük söz konusu ise arttırmak için tedavinin yanı sıra hastaların da bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Bu noktaları aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

 • Alkol ve sigaradan uzak durun. Eğer tam olarak bırakamıyorsanız bile mutlaka azaltma yoluna gidin.
 • Düzenli beslenme ile daha sağlıklı bir vücuda kavuşun.
 • Stresten mümkün olduğunca uzak durun, bu spermlerinizi etkiler.
 • Fazla kilonuz varsa mutlaka kilo vermeniz gerekir. Bunun için diyet ve zayıflama programlarını uygulayabilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenme, sağlıksız her şeyden uzak durmak sperm sayısı ve kalitesi için önemlidir. Buna mutlaka dikkat edin.
 • Eşiniz ile normalden daha fazla cinsel ilişkiye girin. Bu sperm hareketliliğini etkileyecektir.
 • Testislerinizi çok soğuk ya da çok sıcak ortamlardan uzak tutun. Bu da spermlerin hareket ve sayısını etkiler.
 • Testislerinizi sıkacak giyim ürünlerinden uzak durun. Spermlerin rahat durmasını sağlayın.
 • Bazı sperm arttırıcı özelliği bulunan besinleri tüketmeye özen gösterin.
 • Düzenli ve mutlu bir hayat tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi bu sorunun çözümü için de etkilidir.

Yukarıdaki maddelere dikkat ettiğinizde hem sperm sayısında hem de sperm kalitesinde artma meydana gelecektir. Sperm kalitesi nasıl arttırılır sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi de sperm kalitesini arttıran besinler hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Sperm Kalitesini Arttıran Yiyecekler

Sperm sayısını arttırmak için ne  yapmalı hangi besinler tüketilmeli sorusunun cavebı olarak aşağıdaki besin gruplarını verebiliriz.

 • C vitamini: Kivi ve kırmızı biberde yüksek derecede bulunan C vitamini ayrıca turunçgillerde de bolca bulunur.
 • Çinko: Spermlerin yüzmeleri, hareketliliklerini etkiler. Sperm yapılarında bulunan kuyruklar da yüzmelerini sağlar. Çinko spermlerin kuyruk oluşumunde etkilidir. En fazla istiridyede bulunan çinko, spermlerin hareketliliğini arttırır.
 • Sebzeler: Karaciğerde bulunan antioksidanların temizlenmesinde sebzeler çok önemlidir. Bu sebzeler karaciğeri temizler ve bu da spermlerin çoğalmasını sağlar.
 • Selenyum: Selenyumun antioksidan özelliği spermlerin kalitesini arttırır. Ayrıca spermlerin sıcaktan etkilenmesini büyük ölçüde engeller.

Hareketli sperm sayısı nasıl arttırılır, sperm sayısı ve hareketliliğini arttıran otlar nelerdir sorusunun cevabı olarak ise; keçiboynuzu, zerdeçal, C vitamini, magnezyum, yeşil çay, dong quai, E vitamini, çinko, B6 vitamini, et, karaciğer, pekmez, bira mayası, tavuk yüreği, istiridye, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, yer fıstığı, susam, soya fasulyesi, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğini verebiliriz.Sperm sayısı ve kalitesinin arttırılmasında etkili olan bu besinleri düzenli olarak tüketerek kısa sürede sperm kalitesi ve sayısını arttırabilirsiniz. Bu besinler ve dikkat edilmesi gerekenlerin yanında mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçlar ve tedaviler varsa onlara da devam etmeniz gerekir. Doğal yöntemler için de yine doktorunuza danışarak hareket etmenizde fayda var.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir