Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroid genel sağlığı çok fazla etkilemese de kaşıntı ve ağrı yapması nedeni ile kişinin huzursuz olmasına ve kendisini kötü hissetmesine neden olur. İlk başlarda çok fazla rahatsızlık vermeyen, geçici olarak görülen bu hastalık, önlem alınmadığında ilerleyip çok can sıkıcı bir hal alabilir.Bu yazımızda sizler için evde uygulanabilecek yöntemler ile hemoroid ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını paylaşıyoruz.Halk arasında daha çok basur olara bilinen hemoroid, evde bazı yöntemler ile daha ağrısız bir hal alabilir. Bu yöntemlerden en etkilisi ve en fazla uygulanılanı hemoroid banyosudur. Makat bölgesinin rahatlamasını, daha az ağrı ve kaşıntı hissedilmesini sağlayan bu yöntem için bir küvet ya da küçük bir kova içine sıcak su koyun.Makat bölgesini, suyun buharına tutacak şekilde ayarlayın. Bir süre buhar ile yumuşamasını sağladığınız bölgeyi daha sonra ılık su ve sabun ile yıkayarak basur banyosunu bitirebilirsiniz. Özellikle dışkılama sonrasında bu banyo makat bölgesinin rahatlamasını sağlayacaktır. Bunun dışında hemoroite ne iyi gelir, sorusunun cevabını maddeler halinde aşağıda sizlerle paylaştık.

 • Sabahları kahvaltı yapmadan önce 1 su bardağı ılık papatya çayı içmek, basur ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Sinirleri yatıştırıcı ve kas gevşetici özelliği ile bu etkiyi sağlayan papatya çayını gün içinde de bir bardak olarak tüketebilirsiniz.
 • Yüksek C vitamini değerlerine sahip olan kuşburnunun çayını yapıp içebilirsiniz. Bunun yanında lapa şeklinde pişirip ağrı bölgesine tampon yaparak sürülmesi de basur ağrılarının hafiflemesini sağlar.
 • Hemoroid kaynaklı ağrıların hafiflemesinde keçiboynuzu tüketmenin de etkisi büyüktür. Bunun için düzenli olarak ve sık sık keçiboynuzu tüketebilirsiniz.
 • Basur kaynaklı ağrıların hafiflemesi için dışkılama sırasında sorun yaşanmaması da önemlidir. Bunun için beslenmeye dikkat edilmeli. Başta su olmak üzere bütün sıvılardan bol miktarda tüketmek, zaman zaman yaşanan kabızlık sorunlarının önlenmesinde etkilidir.
 • Kafeinli ve asitli içecekler (kahve, siyah çay, asitli meşrubatlar) hemoroid ağrılarının artmasına neden olur. Bu ağrıların azalması için bu tür içeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Meyve ve sebzeler posalı gıdalar olduğu için sindirim sisteminin dengeli çalışmasını sağlar. Dengeli olduğu için dışkının daha yumuşak olarak çıkmasını sağlar. Kabızlık şikayeti olanlar için de son derece ideal besinlerdir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan iki özel besin de hemoroid ağrılarının azalmasında etkilidir. Düzenli olarak yoğurt ve kefir tüketimi düzenli dışkılamayı sağlar. Bu da kabızlık ya da ishal problemlerinin önüne geçmekte etkilidir.
 • Protein ve lif yönünden zengin olan tahıllar, kolay sindirim sağlar. Kolay sindirime bağlı olarak yine düzenli dışkılama ve olası kabızlık şikayetlerinden kurtulma konusunda tahıllar önemli rol oynar.
 • Hemoroid ağrıları ve kaşıntısı için bazı bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Uzmanların önerdiği ve çok kişi tarafından denenen bu tarifler, yaraların iyileşmesi için de kullanılabilir.
 • Hemoroid kremi olarak geçen özel yapılı kremler de basur şikayetlerinin azalmasında etkilidir. Bu kremlerden istediklerinizi eczanelerden satın alıp üzerinde yazan bilgilere göre kullanabilirsiniz.
 • Hemoroidin önlenmesi ve oluştuktan sonra ilerlememesi için hareketsiz yaşamdan uzak durmak gerekir. Özellikle masa başı işlerde çalışanların ara ara kalkıp bir kaç dakika bile olsa ayakta durması, yürümesi gerekir. Aynı şekilde sürekli ayakta kalmak da basurun ilerlemesine neden olabilir.
 • Hemoroid şikayetlerinin azalması için makat bölgesini sıkmayacak ve bu bölgeye sürtmeyecek giysiler seçmek gerekir.

Yukarıdaki maddelere dikkat ederek hemoroit ağrısını biraz olsun dindirmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir