Sol Gözde Ağrı

Sol gözde ağrı, ciddi bir sorunun sebebi olabilir. Bu nedenle kısa süre içinde muayene ve tetkik gerekir. Ağrının yanı sıra gözde yanma, acıma, kuruma gibi belirtiler de söz konusu olabilmektedir. Tıp literatüründe oftalmoloji olarak dile getirilen bu ağrı hissi, gözün farklı bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir. Göz bölgesinde özellikle enfeksiyon sonucunda yüzeysel bir ağrı ortaya çıkabilir. Bununla birlikte gözde daha çok batma hissi mevcut ise, bu durumda gözün derinlerinde bir problem meydana gelmiş olabilir.

Sol Göz Neden Ağrır?

Sol gözde meydana gelen ve geçmek bilmeyen şiddetli ağrı hissinin nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Göz içinde basıncın artması, yani glokom hastalığı şiddetli ağrı nedenlerinin başlıcasıdır. Diğer belirtileri ise görmede güçlük ve baş ağrısı olarak bilinmektedir.
  • Şiddetli bir şekilde seyreden migren ağrısı da göze sirayet edebilir ve rahatsız edici boyutlarda ağrıya yol açabilir. Migren ile benzerlik gösteren bir başka neden de sinüzittir. Sinüzit rahatsızlığına sahip olan bireylerde, gözde baskı ve ağrı hissi ortaya çıkabilmektedir.
  • Bakteri ve virüslerden dolayı ortaya çıkan ve optik nörit adı verilen rahatsızlıkta da başlıca belirtilerden bir tanesi göz ağrısıdır.
  • Göz içinde bulunan ve oldukça hassas bir yapısı olan korneada çizilme meydana gelmesi de enfeksiyona bağlı şiddetli ağrı sebeplerinden bir tanesidir.
  • Gözde bulunan beyaz bölümün iltihaplanması sonucu oluşan sklerit isimli rahatsızlık da ağrı nedenlerindendir. Bunlar haricinde gözyaşı kanallarında bir tıkanıklık meydana gelmesi, alerjik reaksiyonlar, kontakt lenslerden kaynaklanan enfeksiyonlar da göz ağrılarının sebepleri arasında sayılabilir.

Göz Ağrısında Tedavi Süreci

Herhangi bir sebeple ortaya çıkan göz ağrısının tedavisi için ilk olarak göz muayenesi yapılır ve göz içi yapısı doktor tarafından incelenir. Ardından çeşitli tetkik ve tahliller duruma göre doktor gerekli görürse istenebilir. Birey, doktorun verdiği programa tam anlamıyla uymalı ve gözlerini olabildiğince dinlendirmelidir. Gözler vücudumuzun en önemli bölümü olmanın yanında, kaybı durumunda yeri doldurulamayacak bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle azami dikkat gösterilmeli, özellikle kontakt lens kullanımı gibi enfeksiyona karşı gözleri savunmasız hale getiren durumlarda son derece dikkatli ve hassas davranmalıdır.Göz tansiyonu veya diğer göz rahatsızlıklarında kaynaklanan göz ağrılarında doktorun verdiği tedavi de son derece önemlidir. Söz gelimi göz yorgunluğu ya da göz derecesinin ilerlemesinden kaynaklanan ağrı durumunda, birey gözlük kullanımın ihmal etmemeli, verilen göz damlası gibi ilaçları da zamanına dikkat ederek kullanmaya devam etmelidir. En az yılda bir defa göz muayenesi ise ihmal edilmemelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş