Sigaradan Öksürüyorum Derken Koah Riskine Dikkat!

 

Öksürük, balgam hırıltı ve nefes darlığı KOAH hastalığına işaret ediyor olabilir. Sigara içen her 5 kişiden 1`inde görülebilen KOAH, ancak erken teşhis ile tedavi. edilebilmekte ve hızlı gidişatı durdurulabilmektedir. Memorial Hizmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü uzmanları, "KOAH hastalığı ve korunma yolları" hakkında bilgi verdi.

Dünya sıralamasında 4. ölüm sebebi

"Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı"nın baş harflerinden oluşan "KOAH" tam olarak geri dönüşümü olmayan hatta ilerleyici havayolu kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Dünya Sağlık  Örgütü'ne verilerine göre, KOAH, kalp-damar hastalıkları, zatürre ve AIDS'ten sonra dünyada en yaygın görülen 4. ölüm nedenidir ve her yıl 2.7 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır.

Öksürük ve balgama dikkat!

KOAH, genellikle öksürük ve balgam yakınmaları ile başlayıp hareketle gelen nefes darlığı ile sürmektedir. Kısa süren öksürük şikayetleri ilk planda enfeksiyonu düşündürürken, 3 haftadan daha uzun süre devam eden öksürük, alt solunum yolları ile ilgili KOAH veya astım gibi kronik hastalıkları akla getirmektedir.  Sigara kullanımının devamı ile giderek artan nefes darlığı, kişinin yaşam kalitesini bozan, iş gücü kaybına neden olan ve kendi bakımını bile gerçekleştiremeyecek hale getirebilen bir yakınmadır.KOAH`ın sık görülen bir hastalık olmasına  karşın, bu hastalık yeterince bilinmemekte, tanı almamakta ve tedavi edilmemektedir. KOAH hastalarının sadece % 8`i tanı alıp tedavi kullanmaktadırlar. Yani ülkemizde bulunan yaklaşık 3.5 milyon KOAH olgusunun sadece 300-500 bini kendisinde KOAH olduğunu bilmektedir.

Sigarayı mutlaka bırakın

KOAH`ın en önemli nedeni sigara kullanımıdır. Bu hastalığın yüzde 80`nin nedeni sigaradır. Değişik sigara çeşitlerinin (ince, düşük nikotinli) veya tütün kullanma şeklinin (nargile) bu riski azaltmadığı bilinmelidir.  Sigara dışında bazı mesleki faktörler (madencilik, fırın ya da tahıl işçiliği, çiftçilik), genetik faktörler ve hava kirliliği de KOAH'a neden olabilmektedir. Pasif olarak sigara dumanına maruz kalanlarda, hiç maruz kalmamış olan kişilere göre KOAH gelişme riski daha fazladır.

Erken teşhis için vakit kaybetmeden doktora başvurun

KOAH, nefes darlığı, kronik öksürük ve balgam çıkarma yakınması ile ortaya çıkar, zamanla dudaklarda-ellerde morarma, boyun damarlarında genişleme, iştahsızlık, kilo kaybı, kaslarda erime, sık sık uyuklamalar ve kalp yetmezliğine neden olmaktadır. KOAH tanısı solunum fonksiyon testi ile konulmaktadır. Sigara kullanan kişiler geç kalmadan doktora başvurup bu testi yaptırmalıdır. Hastalığın tedavisi ve aşamaları kişiden kişiye göre değişmektedir. Kontrollerden sonra doktor hasta için en uygun tedaviyi seçmektedir.

Tanıda gecikilmesinin en önemli sebebi, sigara içenlerin öksürüğü ve balgamı 'normal' kabul etmeleridir. KOAH'lı kişiler, öksürük ve balgamı sigara nedeniyle olduğunu düşünüp yakınmaları iyice artana kadar doktora başvurmayı düşünmemektedirler. KOAH belirtileri görülen bir kişinin sigarayı bırakması ile hastalığın ilerlemesi yavaşlayabilmektedir. Diğer yandan sigara bırakılmaz ise hastalık çok hızlı ilerleyebilmektedir.

KOAH tedavisinde başarılı olabilmek için uyulması gereken kurallar;

  • Hastalık konusunda bilinçli olmak,
  • Erken tanı,
  • Sigaranın bırakılması,
  • Tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunmaktan kaçınmak,
  • Düzenli ilaç tedavisi.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir