Sgk Diş Teli Ücretini Karşılıyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı durumlarda diş teli tedavisinin masraflarını karşılayabilir. Tedaviden yararlanabilmeniz için öncelikle SGK kapsamında olan bir hastalık ya da rahatsızlıkla ilgili olması gerekmektedir. Bu durumda, diş teli tedavisi SGK tarafından karşılanabilir ve size önemli bir maddi destek sağlayabilir. Ancak, tedaviden önce mutlaka SGK ile iletişime geçerek detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

Sağlık Sistemi Devlet Hastanelerinde Diş Teli Tedavisini Ücretsiz Ödüyor

Devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde diş teli tedavisi yaptırmak isteyenler, SGK’nın sağladığı şartları sağlamaları halinde ücretsiz tedavi olanağından yararlanabilirler. Ancak, SGK’dan ücretsiz diş teli tedavisi alabilmek için belli şartlara uyulması gerekiyor.

Bu şartlar şunlardır:

– SGK bazı durumlarda kişinin ortodontik tedavisini yani diş teli tedavisini karşılamaktadır.
– Diş teli tedavisi yaptırmak için devlet hastanelerinden birine başvuru yapmanız gerekmektedir.
– Diş şeklindeki çapraşıklıklar, şekil bozuklukları, çene düzensizlikleri kişinin hayatını etkileyecek nitelikte olmalı ve devletteki doktordan diş teli yapılması gerekir onayı olmalıdır.
– Diş teli çenedeki bozuklukları, dişlerdeki bozuklukları tedavi edebilir.
– 18 yaşını doldurmamış olmak gerekir.
– 18 yaşından büyük olan bireylerin tel tedavisi devlet tarafından karşılanmaz. SGK bu bireylerin tel masraflarını ödemez. 18 yaşından küçük olan bireylerin tel tedavisini SGK karşılıyor.

SGK diş teli tedavisinde sadece malzeme masraflarını karşılıyor. Bazı hastanelerde doktorlar malzeme listesini çocuğun ailesine veriyor ve malzemeleri alıp gelerek tedaviye hemen başlayabileceklerini söylüyorlar. Ancak, SGK’nın ödeme yaptığı alan yine kısıtlı bir alan.

Devlet Hastanesinden Tel Tedavisi Randevusu Nasıl Alınır?

SGK’nın sunduğu şartlara uygun olarak, tel tedavisi için bir devlet hastanesine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu hastanelerden birine giderek muayene olup, uygun görülürse ve sıranız geldiğinde 18 yaşından küçükseniz, çok uygun fiyatlı tel tedavisi görebilirsiniz. Sadece malzeme masraflarını karşılayarak mükemmel dişlere ve gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Diş Teli Ücretini Devlet Karşılar Mı?

Devlet hastanelerinde 18 yaşından küçük bireylerin diş teli tedavisi yapılır ve ücretsizdir. Ancak, özel kliniklerde yapılan tel tedavilerinin SGK tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıca, 18 yaşından büyük bireylerin teli tedavileri de SGK tarafından karşılanmaz.

Devlet Hastanelerinde Diş Teli Takılır Mı?

Devlet hastanelerinin ortodonti bölümlerinde uzman hekimler tarafından diş teli tedavisi yapılıyor. Ağız diş sağlığı merkezleri, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinin diş bölümleri de tel tedavisi için başvuru yapabileceğiniz devlet kurumlarındandır. MHRS ile randevu alarak, tedavi sırası alabilirsiniz.

Devlette Diş Teli Tedavisi Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi ücretsizdir. Özel kliniklerde ise malzemeler, el emeği ve doktor ücreti gibi giderler nedeniyle tel tedavisi maliyetleri 20 bin TL civarındadır. Devlette ise tel tedavisi ücretleri sadece malzeme masraflarını kapsar ve 4-5 bin TL civarındadır.

Özelde Diş Teli Ne Kadar?

Özel kliniklerde ise diş teli tedavisi, malzemelerin, el emeğinin ve doktor ücretinin de eklenmesiyle 20 bin TL’ye kadar çıkabilir. Ancak tedavi süresine, tedavinin yapılacağı bölgeye, tedavinin gerektirdiği malzemelere ve diğer etkenlere göre bu fiyat değişebilir.

Sonuç olarak, diş teli tedavisi için SGK’nın sunduğu şartlara uygun bir şekilde devlet hastanelerine başvurarak, ücretsiz ve uygun fiyatlı bir tedavi imkanından yararlanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, SGK’nın ödeme yaptığı alanın kısıtlı olduğu ve malzeme masraflarının dışındaki tüm giderlerin bireyler tarafından karşılanması gerektiğidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir