Şeker hastalığının kurtarıcısı: Aralıklı oruç nedir?

Şeker hastalığı, günümüzde çok sık görülen kronik bir hastalıktır ve etkileri nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini azaltmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar aralıklı orucun, şeker hastalığına sahip bireylerde tedavi edici bir etkisi olduğunu göstermektedir. Aralıklı oruç, belirli bir süre boyunca yeme-içme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile uygulanmaktadır. Bu sayede, kan şekerinin kontrol altına alınması, insülin direncinin azaltılması ve hatta kilo verilmesi gibi faydalar sağlanmaktadır. Şeker hastalığı ile mücadele etmek isteyenler için aralıklı oruç, kurtarıcı bir yöntem olarak görülmektedir.

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç, yeme ve oruç zamanlarını yiyeceklere göre düzenleyen bir yöntemdir. Bu yöntemde genellikle haftada iki kez, günde 16 saat boyunca kişi aç kalıyor. Aralıklı oruç yönteminin genellikle tercih edilen 3 popüler çeşidi var:

16/8 Yöntemi

Bu yöntemde sabah kahvaltı etmiyorsunuz. Öğlen 1 – akşam 9 arası tek öğün yemek yiyorsunuz. Daha sonra yemek yediğiniz saatten itibaren 16 saat boyunca yemek yemiyorsunuz.

Ye-Dur-Ye Yöntemi

Bu yöntemde haftada bir veya iki defa 24 saat boyunca yemek yemiyorsunuz. Örneğin bir gün akşam 9’da yemek yediniz, ertesi gün akşam 9’a kadar aç kalıyorsunuz.

5:2 Yöntemi

Bu yöntemde haftada 2 gün sadece 500-600 kalori içeren yiyecek tüketiyorsunuz. Geri kalan 5 günde normal besleniyorsunuz. İnsanların çoğu 16/8 yöntemini uygulasa da diğer yöntemler de oldukça popüler.

Aralıklı Orucun Faydaları Neler?

Yapılan bilimsel çalışmalar, aralıklı oruç tutmanın beyin ve vücut üzerindeki faydalarını kanıtlıyor. Yapılan son çalışmalarda bu yöntemin insan ömrünü uzattığı da kanıtlandı.

Hızlı Kilo Verdirir

Aralıklı oruç yöntemi, hızlı kilo vermek isteyenler için etkili bir yöntemdir.

Kan Basıncını Düşürür

Aralıklı oruç, yüksek kan basıncını düşürerek dengeler.

Vücudu Dinçleştirir

Bu yöntem, vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlayarak vücudu dinçleştirir.

İştah Kontrolü Sağlar

Bu yöntem kişiye iştahını kontrol etmesini öğreterek iradesini güçlendirir.

Aralıklı Oruç Şeker Hastalığının Kurtarıcısı Mı?

Amerikan Diyabet Derneği, 2108 yılında bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Bu çalışmada aralıklı oruç yönteminin insülin duyarlılığını iyileştirip glikoz kontrolünü sağladığı gözler önüne serildi. Bilim adamları, yaptıkları çalışmalarla aralıklı orucun şeker hastalığının bir kurtarıcısı olarak görseler de bu yöntemin mutlaka bir diyet uzmanı gözetiminde uygulanması gerektiğini vurguluyorlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir