Sağ Göz Atması, Sağ Göz Kapağı Seyirmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sağ göz atması, sağ ve sol göz seyirmesi göz kapağı kaslarının kontrol dışı kasılmaları sonucu meydana gelir. Göz atması olarak da bilinen sağ göz kapağı seyirmesi stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Göz seyirmesi halk arasında kötü bir şey gerçekleşeceğine dair bir haberci olarak da bilinir ama tabii ki bunun gerçekle bir alakası yoktur.Bu tamamen tıbbi bir olaydır. Tıbbi ismi miyokim ve blefarospazm olan sağ göz kapağı seyirmesi için yapılacak en doğru şey bir göz hekimine müracaat etmektir. Göz seyirmesi probleminde hekiminiz bu problemi tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Sağ Göz Kapağı Seyirmesi Neden Olur?

Sağ göz kapağı seyirmesinin altında yatan sorunlar çok çeşitli olabilir ama en büyük sorunun stres olduğunu söyleyebiliriz. Stres durumunda vücutta pek çok sıkıntı meydana gelebilmektedir. Stres yaratan kişilerden ve durumlardan uzak durarak ve sakin bir yaşam sürerek pek çok psikolojik kökenli problem bertaraf edilebilmektedir.Magnezyum ve potasyum eksikliği de sağ göz kapağı seyirmesi nedenlerinden biri olarak sayılabilir. Elektriksel uyarı durumları için vücudun potasyum ve magnezyuma ihtiyacı vardır. Potasyum ve magnezyum, özellikle kalbin rahat ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Vücuttaki magnezyum ve potasyum eksikliği aç karna yapılacak kan testi sonucunda ortaya çıkar. Bu doğrultuda bir beslenme ve vitamin desteği programı oluşturulabilir.Yorgunluk da sağ göz seyirmesi nedenleri arasında gösterilebilecek bir faktördür. Yorgunluk sebebiyle tüm vücutta spazm ve istemsiz kasılmalar ortaya çıkabilir. İstirahat sayesinde bağışıklık sistemi de güçleneceği için göz seğirmesi problemi de ortadan kalkacaktır.Alkol ve kafeini fazla miktarda tüketmek de vücutta uyarıcı etki yapacağından göz seyirmesini tetikleyebilir. Kafein içeren içecekleri fazlaca tüketiyorsanız bu içeceklerden uzak durarak seyirme problemini ortadan kaldırabilirsiniz.Alerji de gözlerde seyirme, sulanma hatta kaşıntı yapabilir. Gözü ovuşturmak göz kapağındaki dokulara ve gözyaşlarına histamin salgılanmasına sebep olur. Histaminin göz kapağı seyirmesine neden olabildiği bilinmektedir. Eğer göz seyirmesi histaminden kaynaklanıyorsa, hekiminiz antihistamin içeren göz damlaları reçete edebilir. Sağ göz seyirmesi durumunda muhakkak hekime başvurmak gerekecektir.Sağ göz seyirmesinde farklı aşamalar mevcuttur. Bunlardan Blefarospazm; gözün sürekli seyirmesi anlamına gelir. Bu çok ciddi bir durum değildir ama gözü sürekli seyiren kişiye de hayli rahatsızlık verir.Diskinezi ise nörolojik bir rahatsızlıktır. Kasların zayıf düşmesi ve fonksiyonunu yerine getirememe durumudur. Bu durum eğer gözlerde meydana gelirse Miyoklunuz Diskinezi rahatsızlığına işaret etiği söylenebilir. Gözlerde sürekli bir seyirme meydana gelir ve bu son derece rahatsızlık vericidir.

Sağ Göz Kapağı Seyirmesi Nasıl Geçer?

Sağ göz seyirmesi çoğunlukla kendiliğinden geçer. Sağ göz seyirmesi eğer yorgunluk ve uykusuzluktan dolayı meydana gelmişse gözler dinlendirildiğinde kendiliğinden geçecektir. Parlak ışıktan ve gün ışığından uzak durmak ve uyuyarak istirahat etmek de kendiliğinden iyileşme sağlayacaktır.Eğer gözlerde meydana gelen seyirme uzun süredir geçmiyorsa, göz kapakları kapanıyorsa ve seyirmeler yüze de intikal ettiyse kişiyi oldukça rahatsız eder ve yaşam kalitesini düşürür. Böyle bir durumda acilen hekime başvurmak gerekecektir. Hekimin vereceği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve mutlaka kontrollere gidilmeli, hekimin önerileri aksatılmadan uygulanmalıdır.Bunun haricinde sağ göz seyirmesinin alternatif tedavisinde beslenme alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler bile etkili olacaktır. Tahıl, kırmızı et, ayçiçeği ürünleri ve balık gibi yiyecekler göz seyirmelerine iyi gelmektedir.Bu tip rahatsızlıklarda mühim olan şey hastalığın takibini yapmak ve ne kadar sürdüğünü kontrol etmektir. Eğer seyirme problemi uzun süredir geçmiyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekecektir

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir