Protein Ağırlıklı Beslenme

Uzun süreli diyetlere tahammülünüz yoksa kısa sürede orantılı bir şekilde kilo verdiren protein diyeti ile hızlı zayıflama belki de tam size göre! Hızlı bir şekilde kilo verdiren bu diyeti uzun süre uygulamamak gerekiyor. Aksi takdirde diyet listesinde bol miktarda kırmızı et ve yumurta içeren bu beslenme düzeni bir süre sonra kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olabiliyor. Bu nedenle protein diyetinin 1 ya da 2 hafta kadar uygulanıp sonra bir süre ara verilmesi gerekiyor. Zaten diyet doğru uygulandığında 2 hafta içerisinde en az 2, en fazla 4 kilo verilebiliyor.

Protein Diyeti Kilo Verdirir mi?

Protein diyeti kalori hesabına dayanır ve kişiye özel olarak uygulanması gereken bir diyettir. Peki protein diyeti kilo verdirir mi? Doğru bir kalori hesaplamasıyla ve kişinin vücudundaki yağ, kas oranlarına ve diğer göstergelere uygun olarak uygulanması durumunda protein diyeti ile hızlı zayıflamak mümkündür.Bu diyette süt, peynir, yoğurt, kırmızı ve beyaz et tüketimi serbesttir fakat dikkat edilmesi gereken nokta bu ürünlerin yağsız olanlarının tercih edilmesidir. Bu şekilde vücudun yağ oranı kısa sürede düşürülmüş olur ve yüksek protein tüketimi tembelleşmiş olan metabolizmayı hızlandırarak doğru çalışmasını sağlar.Diyette unlu mamuller ve şeker kesinlikle yasak. Fakat ekmek tüketimi tamamen kesilmiş değil. Örneğin makarna tüketmeyi tercih ediyorsanız, öğlen yemeğinin yanında çok az kepekli ya da tam buğday unundan yapılmış makarna yiyebilirsiniz. Fakat bu durumda bu öğünde kesinlikle ekmek yememeniz gerekiyor. Makarna, pilav gibi yiyecekleri tüketmek istemiyorsanız öğünlerinizde çok ince 2 dilim kepek ekmeği yiyebilirsiniz. Uzmanlar karbonhidrat tüketiminin tamamen kesilmemesi gerektiğini, aksi halde yorgunluk, halsizlik, saç dökülmesi gibi sorunların yaşanabileceğine dikkat çekiyorlar.

Protein Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Diyetimizde dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise kuru fasulye, mercimek, barbunya gibi kuru baklagillerin haftada en az 2 kez tüketilmesinin gerekli olduğu. Ayrıca bu diyette domates, maydanoz, salatalık ve akla gelen tüm yaş sebzeleri özgürce tüketebileceğinizin müjdesini verelim.Protein diyeti ile hızlı zayıflamayı sağlamak için spor olmazsa olmaz bir koşul değildir. Fakat spor hayatımızda her zaman var olmalıdır. Bu diyette amacımız kısa sürede kilo vermek ve bu sürede metabolizmamızı olabildiğince hızlandırmak olduğuna göre diyetle birlikte açık havada yapılacak olan günlük hafif tempolu yürüyüşler buna katkı sağlayacaktır.Örnek Diyet Listesi:Kahvaltı: 1 haşlanmış yumurta/çırpma yumurta/omlet, bir miktar beyaz peynir, bir kaç zeytin, şekersiz çay, 1 dilim ekmek (beyaz ekmek olmamalı) domates, ve yeşillikler.Öğle Yemeği: Izgara et/haşlanmış et/ızgara köfte. Bunların yerine 1 kap et yemeği de olabilir. Bol yeşillikli salata. Makarna ya da pilav bir kaç kaşıktan fazla tüketilmemeli.Akşam Yemeği: Izgara tavuk ya da balık. Yanına yine bol salata. Kırmızı eti öğlen yemeklerinde tüketmekte fayda var. Akşam öğününde beyaz et yemek vücudun yorulmasını engelleyecektir.Protein diyeti ile hızlı zayıflama amaçlanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları özetlersek:– Etler yağda kızartılmamalı, haşlama, ızgara ya da tencere yemeği şeklinde tercih edilmeli.– Şekerli ürünler tüketilmemeli,– Bol bol yeşillik tüketilebilir.– Ara öğün önemlidir. Ara öğünler ihmal edilmemelidir. Fakat ara öğünlerde az yağlı yoğurt ya da çok tatlı olmayan meyveler tercih edilmelidir. Meyve tüketimi sınırlı tutulmalıdır.– Meyve suyu ve asitli içecekler kesinlikle tüketilmemelidir.– Çok az kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği tüketilebilir.– Günlük olarak açık havada yapılacak olan hafif tempolu yürüyüşler diyetimize destek olacaktır, fakat spor bu diyetin olmazsa olmazı değildir.– Su tüketimi çok önemlidir. Bol bol su içilmelidir. Tüm diyetlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta su tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğidir.– Tavuk eti tercih edilecekse çok yağlı olduğundan derisi tüketilmemelidir.– 2 hafta sonunda diyet sonlandırıldığında protein tüketimi aniden kesilmemelidir. Azaltılarak da olsa bir süre daha et yenilmeye devam edilmelidir.– Diyetin sonunda ara öğünler de devam ettirilmelidir.– Protein diyeti sürekli yapılmamalıdır. 1-2 hafta yapıldıktan sonra muhakkak ara verilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir