Rahim İncelmesi

Rahim iç zarı her ay yumurtlama ve gebelik oluşumunu sağlamak için yenilenir. Adetin ilk günlerinde bir iki milim olarak görülen bu kalınlık giderek artar ve eğer gebelik olmazsa dökülerek incelir. Her kadında adet kanaması farklıdır. Bu kanamanın az ya da çok olması rahim duvarı kalınlığı hakkında bilgi verir. Eğer kadında hormonal bir hastalık yoksa adet kanaması az olanların rahim duvarı incedir. Hatta bu kadınlarda kanama çok çok azdır ve kısa sürer, Bu rahim duvarı inceliğinden ötürüdür.

Rahim İncelmesi Neden Olur ?

Menopoz döneminde rahim iç duvarının ince olması fizyolojik bir durumdur. Hormonal bir aktiflik yok iken rahim incelmesi normaldir. Ancak üreme dönemindeki rahim iç zarı incelmelerinin belli sebepleri vardır. Bunlar;

  • Doğum kontrol hapı kullanıyordur ve bundan ötürü incelir. Bunun da etkisiyle kanama kahverengi ve çok az alarak görülür. Bu durum tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Sadece doğum kontrol hapının kullanıldığı dönem boyunca neden olduğu bir durumdur. Geçicidir.
  • Rahim iç zarı patolojik olarak incelmiş olanlarda da hastaya tedavi gerekir. Bunun görülme nedeni hastanın kürtaj yaptırmış olması ya da adet olamamaktan ötürü şikayet edilmesi sonucu gözlenir. Bu kadınlarda rahim incelmesi patolojiktir ve tedaviye gerek duyulur.

Rahim iç duvarı östrojen ve progesteron sayesinde belli bir kalınlığa sahiptir. Rahim iç zarında kalınlaşma olamamasının bir nedeni de hormonların yetersiz olması ya da yeterli olmasına rağmen başka sebeplerin görülmesinden ötürüdür. Anne olabilmek ve doğurganlık için bu zarın belli bir kalınlıkta olması gerekir. Kalınlığın az olması durumunda kadın gebe kalamamaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir