Progestan Nedir? Progestan Nasıl Kullanılır, Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Progestan Nedir? 

            Bayan hastaların gündeminde olan ve sıklıkla sorulan soruların başında gelen progestan nedir sorusunun cevabı reçeteli bir ilaç olduğu yönündedir. Bununla birlikte sadece bayanlara ve bayanların hastalıkların özel olarak geliştirilmiş bir kapsüldür. Her tablette 30 adet progestan bulunmaktadır. Bu ilacın tüm etkilerine karşı bilgi sahibi olmak için mutlak surette kullanım talimatı okunmalı ve saklanmalıdır. Aynı zamanda eczanelerden isteğe bağlı olarak değil sadece reçeteli olarak satın alınabilir. Bu nedenle benzer şikayetlere sahip olunan kişilere dahi olsa kesinlikle verilmemelidir.

Progestan Ne İçin Kullanılır? 

            Doğru etkiler alabilmek ve tedavi aşamasında sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için progestan ne için kullanılır sorusunun doğru cevapları bilinmelidir. Aksi takdirde her reçeteli ilacın düzensiz ve bilgisiz kullanımı gibi çeşitli yan etkiler doğurabilmektedir. Öncelikli olarak progestan ilacı adet düzensizliklerinde kullanılmaktadır. Çevresel ya da bedensel nedenlerden dolayı sürekli olarak regl dönemi geciken hanımlar için adet düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda beklediğinden çok daha önce ve sürekli olarak regl olan hanımlar da bu ilacı kullanabilmektedir. Bu ilacın bir diğer etkisi ise kısırlık tedavisinde etkin çözümler üretmesidir.

            Bu nedenle uzmanların çeşitli muayeneler ve hasta hikayelerinden sonra bayanlardaki kısırlık tedavisi sürecinde yazdığı ilaçların başında progestan gelmektedir. Kısırlık tedavisinde bazen tek bir ilaç halinde kullanılırken bazen başka ilaçların yanında kullanılmaktadır. Fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileri ve çözümleri de bulunan progestan ilacı adet öncesi sendrom ya da adet öncesi gerginlik adı verilen süreçte de değerlendirilen ilaçların başında gelir. Adet başlangıcında ya da günler öncesinde kişiden kişiye farklılık göstererek hanımlarda ciddi psikoz belirtileri göstermektedir. Kimilerinde kaygı nöbeti olarak kendini gösteren belirtiler, kimilerinde aşırı duygusal ve hassas olma gibi defektler ile anılmaktadır. Bazı hanımlarda ise adet öncesi sendrom aşırı sinirlilik hali ve asabiyet olarak tezahür etmektedir.

            Progestan ilacı adet öncesi sendromun tümünü kapsayan duygusal durum bozukluklarında, sinirlilik, aşırı duygusallık ve kaygı gibi sorunların çözümünde kullanılan bir kapsüllü ilaçtır. Bu ilacı kullanan hanımlar regl öncesi dönemlerini çok daha sakin ve duygusal sorunlardan uzak olarak atlatmaktadır. Aynı zamanda adet düzenleyici olduğu için de zaman sıçramalarına bağlı olarak gelişen ruhsal bunalımların üstesinden gelinmesinde de etkilidir.
            Düşük ihtimali ve riski bulunan gebelerde de doktorların reçeteli olarak yazdığı bir ilaç olan progestan %80 oranında düşük riskini ortadan kaldırmaktadır. Menopoz döneminde de etkin olarak değerlendirilen bu ilaç menopoz öncesi dönemde de fiziksel ve ruhsal olarak kendini gösteren bozuklukların tedavisinde ve azaltılmasında etkin rol oynar. Menopoz dönemi boyunca gelişen fiziksel ve psikolojik etkilerin olumsuz yönlerini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

 Progestan Nasıl Kullanılır? 

            Alanında uzman hekimlere yöneltilen bir diğer soru da progestan nasıl kullanılır sorusudur. Bu ilaç ağızdan alınan ve hap şeklinde olan bir ilaç türüdür. Bununla birlikte kimi durumda ve hastalıkta olan kişilerin kullanılması ya doktor gözetiminde olmalıdır ya da yasaktır. Örneğin geçmişinde kendisine depresyon teşhisi konulmuş hastaların bu ilaç kendisine yazıldığı takdirde doktorlarına ön bilgilendirme sunmaları gerekmektedir. Bununla birlikte böbrek yetmezliği olan kişilerin bu ilacı kullanması sakıncalı bulunmaktadır. Progestan ilacının nasıl kullanılacağı aynı zamanda kimlerin kullanmaması gerektiğine dair içerikler taşımaktadır. Bu nedenle önceden doktor dahilinde bilgi sahibi olmak istenmeyen etkiler açısından önem taşımaktadır.

            İlacın öncesinde ya da kullanım aşamasında vajina bölgesinde kanama gerçeklemiş hastaların da bu ilacı kullanmaması önerilmemektedir. Progestan ilacının en bilinen yan etkilerinin başında uyku hali gelmektedir. Bu nedenle ilacın uyku saatinde ya da uykudan birkaç saat öncesinde alınması çok daha makul görünmektedir. Sıklıkla sorulan bir diğer soru da aç karnına mı yoksa tok karnına mı içilmesi gerektiğine yöneliktir. Tok karnına alınması ilacın mideye olan olumsuz etkilerini sıfıra indirgediği için aç değil tok karnına alınması önem arz etmektedir.

Progestan Vajinadan Nasıl Kullanılır? 

            Hem oral hem de vajinal yoldan kullanılabilen progestan için gündemde olan bir diğer soru da progestan vajinadan nasıl kullanılır sorusudur. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus ellerin temiz olmasıdır. Bu nedenle işlemden önce elleri itina ile yıkanıp kurulanmalıdır. Vajinal fitil şeklinde olan progestanın ince yönü vajina bölgesinden içeriye sokulmalıdır. Birkaç saniye içerisinde ilaç kendi kendine içeriye girecektir. Bu esnada doktorların önerdiği yegane eylem rahmin sıkılmasıdır. Bu sayede ilacın geri çıkma riski ortadan kaldırılmaktadır. Vajinal progestan yatay pozisyonda alınmalıdır. Vajina bölgesine iyice yerleştiğinden emin olunduktan sonra ayağa kalkılmalıdır. Birçok uzman doktorun fikir birliğine vardığı sonuca göre vajinal progestan çok daha hızlı ve verimli sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda yan etkileri çok daha az olmaktadır. Bu nedenle önerilen bir metottur.

Progestan Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? 

            Bayanların sorduğu bir diğer soru da progestan kullandıktan kaç gün sonra adet olunur sorusudur. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösterse de genel süre 1 hafta ile 10 gün arasındadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir