Pandemide çocukların varis şikayetleri arttı

Pandemi nedeniyle çocukların varis şikayetleri artıyor. Uzun süreli evde kalmak, hareketsiz kalmak ve sağlıksız beslenmek gibi faktörler varis oluşumunu arttırıyor. Bu nedenle, çocukların sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri ve düzenli egzersiz yapmaları önemlidir. Varis şikayeti olan çocuklar için doktor tavsiyelerine uyarak tedavi yöntemleri bulunabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile varis şikayetleri önlenebilir ve çocukların mutlu bir yaşam sürdürmeleri sağlanabilir.

Çocuklarda Varis Görüntüsü Nasıl Olur?

Çocuklarda varis oluşumuyla standart varis görüntüsünün karıştırılmaması gerektiğinin altını önemle çizen Dr. Bekir İnan, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken detayları şöyle sıraladı;

  • Damarların belirgin hale gelmesi, tek bacakta şişlik olması ve boyutsal farklılıklar görülmesi
  • Damarlarda belirginleşme olmadan bacakta kalınlaşma olması
  • Her iki bacak ve ayak bileklerinin kalınlaşması
  • Damar beni yani hemanjiom ile birlikte görülebilecek renk değişimi
  • Haritaya benzer damar anomalileri görülmesi veya varis görüntüsünün oluşması.

Böyle durumlarda yetişkinlerdeki varis görüntüleri görülür. Çocukluk döneminde akla ilk gelen genellikle damar anomalileri olduğundan varis ihtimali ekarte edilmektedir. Damar anomalisi olduğuna dair değerlendirme yapılmadığında varis ihtimali değerlendirilmektedir. Bunun sebebi ise varis oluşumunun nedeninin genelde genetik yatkınlık olmasıdır. Çocukluk çağında görülen varis, ilerleyen yaşlarda kronik venöz yani toplardamar yetmezliğine yol açabilmektedir. Hastalıkların kronik hale gelmesi ise tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı çocukluk döneminde görülebilecek olası varis sorunlarının engellenmesinde erken tanının önemi çok büyüktür.

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Varis Tedavisi Farklıdır

Çocuklarda ve yetişkinlere uygulanan varis tedavisinin farklı olması gerektiğine de değinen Dr. Bekir İnan, “Çocuklarda derin toplardamarların doğuştan olmama olasılığı her zaman dikkate alınmalıdır. Çocuklar kocaman varislerle bize gelse de onların normal varis olmadığı bilinmelidir. Çocuklarda görülen varislere herhangi bir müdahale yapıldığı takdirde dolaşımı bozulabilmektedir. Çünkü varis damarları, kirli kanı vücuda götürecek tek damardır. Varis hastalarında varis damarları alınsa da çocuklara böyle müdahale yapılma şansı yoktur. Varis hastalarının hepsine cerrahi operasyon yapılamaz veya varis damarının yok edilmesi gibi bir yaklaşım sergilenemez. Varis rahatsızlığı olan çocuklarda daha dikkatli davranılarak altta yatan genetik bir hastalık veya damar anomalisinin olup olmadığı kesinlikle araştırılmalıdır. Damar anomalisinin de varis oluşumuna neden olabileceğini kesinlikle unutmamak gerekiyor. Varis tanısı konan çocuklar kesinlikle standart varis tedavisi yöntemiyle tedavi edilmemelidir. Altta yatan ciddi bir patolojik durumun gözden kaçırılması veya göz ardı edilmesi halinde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Çocukluk döneminde görülen varislerin tedavisinin tecrübeli kalp damar cerrahisi kliniklerinde yaptırılması gerekmektedir.” diye konuştu.

Varis Tedavileri Pandemi Sürecinde Aksatılmamalı

Varis ve venöz yetmezlik problemlerini hastaların pandemi sürecinde de ciddiye alması ve tedavi sürecinin ihmal edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Dr. İnan, “Kısa dönemli araştırmalar neticesinde varis ve venöz yetmezliğine erken tanı konmasının ve tedavi edilmesinin önemi ortaya çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir