Osgood Schlatter Hastalığı | Çocuklarda Diz Ağrısı

Osgood Schlatter Hastalığı, genellikle spor yapan çocuk ve gençlerde görülen bir diz ağrısıdır. Diz kapağı altında yer alan patella tendonunun kemikle birleştiği bölgede ağrıya sebep olan bu hastalık, doğru tedavi ile kontrol altına alınabilir. Osgood Schlatter Hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak ve tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi edinmek için uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Osgood Schlatter hastalığı, özellikle spor yapan çocuklar ve gençlerde diz ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Aşırı kullanım nedeniyle ortaya çıkar ve tekrarlı hareketler ve fiziksel stres, diz kapağı tendonunun kaval kemiğine yapıştığı noktada iltihaplanmaya yol açar. Hastalık, tek veya her iki dizde görülebilir ve diz kapağının altında ağrı ve şişlik oluşur. Koşma, zıplama ve hızlı yön değiştirmeyi içeren sporları yapan ergenler risk altındadır.

Belirtiler her hastada farklılık gösterse de genel olarak ağrı, hassasiyet veya şişlik, spor yaparken, koşarken, zıplarken veya hızla yön değiştirirken şiddetlenen ağrı, spor sonrası topallayarak yürüme ve bazı durumlarda diz kapağının altındaki kemiksi bir yumru şeklindedir. Hastalık, büyüme atakları nedeniyle ergenlik döneminde görülür ve erkeklerde daha yaygındır.

Çocuklar genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Egzersiz şiddetinin azaltılmasıyla şikayetler kendiliğinden iyileşebilir. Şikayetler rahatsız ed

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir