Ortopedi Bel Fıtığına Bakar mı?

Ortopedi Bel Fıtığına Bakar mı?

Bel fıtığı, çeşitli faktörler dolayısıyla ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur ve kişinin yaşamını tamamen olumsuz yönde etkileyebilecek potansiyele sahiptir. Bu nedenle fıtık belirtileri ortaya çıktığında doğruca doktora gidilmesi gerekir. Fıtık ile ilgili rahatsızlıklarda, ilk olarak genel cerrahi bölümüne başvurulabilir. Ancak ciddi ve riskli bir durum söz konusu ise mutlaka en kısa zamanda bir ortopedi uzmanına gitmek ve muayene olmak gerekir. Duruma göre doktor tarafından kişi fizik tedavi ya da nöroloji bölümlerine de yönlendirilebilir.

Bel Fıtığı ve Etkileri Nelerdir?

  • Bel fıtığı, en basit tanımıyla sinir sıkışması olarak ifade edilebilir. Omurilikte ortaya çıkan bu sinir sıkışması, kalıcı bir hasara yol açar ve kişi en ufak bir yük kaldırdığında bile çok şiddetli ağrılar ile karşı karşıya kalır.
  • Daha detaylı olarak izah etmek gerekirse, omurilik içerisinde bulunan disklerin kayması ve sinirlere baskı yapması durumu, bel bölgesinde fıtık olarak ifade edilir.
  • Disk kayması ya da yerinden oynaması, genel olarak yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilir.
  • Uzun bir süre boyunca sürekli ağır yük taşıyan kişilerde, travmatik olaylar sonrasında kişiye bel fıtığı teşhisi konabilir.
  • Bel fıtığı bulunan kişilerde, genel olarak sırt bölgesinde bir hissizlik durumu meydana gelir.
  • Fıtığın ilerleme derecesine göre bacaklarda ve hatta kollarda dahi hissizlik ortaya çıkabilir.
  • Kalçada ve boynun arka bölümünde uyuşmalar görülebilir.

Bel Fıtığında Doktor Müdahalesi

İlk etapta bel fıtığı tedavisinde ilaç kullanılabilir. Bu ilaçlar daha çok bölgedeki ağrının hafifletilmesine yöneliktir. Bunlar ağrı kesici ya da kas gevşetici türdeki ilaçlardır ve mutlaka doktor tarafından verilmelidir. Kişi rastgele kesinlikle ilaç almamalıdır.Sinirler üzerindeki baskı çok fazla olduğunda, ortopedist doktor tarafından hasta nöroloji bölümünden bir muayene isteyebilir. Böylelikle fıtığın seviyesi ve cerrahi işlem uygulanma durumu hakkında net bir bilgi edinilebilir. Bu durum genellikle organlarda uyuşma şikayetine sahip olan hastalar için geçerlidir. Nöroloji bölümünde bel bölgesinin röntgeni çekilerek bir inceleme yapılır ve fiziksel olarak da doktor gerekli görürse hastayı muayene edebilir.Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi, henüz başlangıç aşamasında bulunan bel fıtığı tedavisinde rahatlatıcı ve iyileştirici bir etkiye sahip olabilmektedir. Bu uygulamalar sırasında, bel bölgesine düşük akıma sahip elektrik verilerek bölge uyarılabilir.Uygulanan yöntemler fıtığın tedavisini sağlamaz ya da bölgede bir iyileşme görülemezse, uzman hekimler tarafından ameliyat gerekli görülebilir. Ameliyatla kayan ya da yerinden çıkan disk lokal veya genel olarak alınabilmektedir. Duruma göre bu bölgeye bir implant ya da parça yerleştirilebilir. Bu durum hastanın rahatsızlığının durumu ile ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir