Omurga Cerrahisinde O-Arm Teknolojisi Hata Payına Yer Bırakmıyor

Omurga Cerrahisinde O-Arm Teknolojisi Hata Payına Yer Bırakmıyor


Son yıllarda görülme oranı hızla artış gösteren omurga hastalıkları, hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşam kalitesini düşürüyor. Vücudun en çok yüke maruz kalan bölümü olan omurgada ortaya çıkan rahatsızlardaenstrümantasyon yani vidalama yöntemi hasta konforunu arttırıyor. Omurga vidalama ameliyatlarında kullanılan O-Arm teknolojisi ise ameliyat esnasında gerçek zamanlı bir görüntüleme olanağı sunarak hata payına yer bırakmıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Bölümü uzmanları, omurga cerrahisinde kullanılan yeni teknikler hakkında bilgi verdi.

Vidalama işlemi omurgaya sağlamlığını yeniden kazandırıyor

Özellikle yaşlılığa bağlı omurga şekil bozukluklarında, omurilik kanalındaki basılarda, omurga tümörlerinde, çocukluk çağı ve gençlik dönemi omurga eğriliklerinde, omurganın bazı gelişimsel hastalıklarında ve travmaya bağlı kırılma ve çıkmalarda vidalama ameliyatı sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Omurgaya vida yerleştirmesi işlemi, kemiklerin birbirini taşıyamaz hale gelmesi sonrasında bir destek gereksinimi ortaya çıkması nedeniyle yapılmaktadır. Burada amaç, desteğini ve dengesini kaybetmiş omurgaya yeniden sağlam bir yapı kazandırılmasıdır. Halk arasında “platin yerleştirme “olarak da bilinen bu ameliyatlarda, titanyum alaşımlı vidalar kullanılmaktadır. Platin olarak bilinmesinin aksine bu ameliyatlarda platin kullanılmamaktadır.

3 boyutlu görüntüleme ile başarı oranı artıyor

Omurgaya vida yerleştirilmesi gereken yer anatomik bölgeye göre değişmekle birlikte 1-2 mm hassasiyet ile tespit edilmelidir. Omurga vidalama ameliyatları yakın zamana kadar “skopi” adı verilen C kollu ve 2 boyutlu görüntü verebilen röntgen cihazıyla yapılmaktaydı. Bu ameliyatlarda vidanın istenmeyen bir bölgeye gitme ihtimali bulunduğu için yeni bir ameliyat riski doğuyordu. Ancak günümüzde 3 boyutlu tomografi görüntüsü alabilen ameliyat sırasında kullanılabilen O-Arm  teknolojisiyle gerçekleştirilen vidalama ameliyatlarında hata payına yer kalmadığı görülmektedir. Günümüzde otomobillerde kullanılan navigasyon sistemleri gibi tüm hedefleri ileri derecede hassasiyetle gösterebilen tıbbi Nöronavigasyon sistemleri mevcuttur. Bununla beraber O-Arm cihazıyla ameliyat sırasında steril şartlarda tomografi çekme imkanı bulunmaktadır. Bu sistemler birbiriyle senkronize şekilde çalışmaktadır. Ameliyat sırasında 1-2 mm’lik hassasiyet gerektiren vidaların güvenle yerleştirilmesi sağlamaktadır.  

Hasta kısa sürede toparlanıyor

Ameliyat sırasında tomografi çekilmesini sağlayan O-Arm cihazı ile gerçekleştirilen omurga vidalama ameliyatlarının farklı avantajlar da bulunmaktadır. 

  • Her aşamada cerraha kritik bilgiler verir, hastalığın tekrarlanma riski sıfırlanmış olur.
  • Hasta klasik yöntemlere göre daha fazla radyasyon almaz.
  • O-Arm görüntüleme sistemi, küçük kesiyle daha az girişimsel ameliyat imkanı sunduğu için hastaya hızlı iyileşme imkanı sağlar ve kanama azdır.
  • Bu sistem kompleks ameliyatların taşıdığı büyük riskleri en aza indirir.
  • Vidaya bağlı felç riski ortadan kalkmaktadır.

İlginizi çekebilecek konular

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş