Neden sigarayı bırakmalısınız?

Neden sigarayı bırakmalısınız? Sigaranın sağlığa olan zararlarını saymakla bitiremeyiz. Ancak sağlığa bu kadar zararlıyken de insanların en çok bağımlı olduğu kötü alışkanlıkların başında sigara gelir.Peki sigaranın bu kadar çok bağımlılık yapmasının asıl sebebi ne? Yaşadığınız hayat boyunca sürekli sigaraya özendirildiniz. Dikkat edin özendiniz demiyorum, özendirildiniz.Küçükken okula giderken annenizin elinde gördünüz, kahraman babanızın izinli günlerinde televizyon karşısında tüttürdüğünü gördünüz, en sevdiğiniz dizi veya filmde başrolün sigara içtiğini gördünüz…Bu şekilde sigaraya küçük yaşta bağımlı olmaya başlatıldınız. Böylece küçükken ekilen tohum ergenlik döneminde filizlenmeye başladı ve sigaraya başladınız. Şuana kadar anlattıklarımı küçük yaştaki çocuklardan uzak tutun diye anlatıyorum.Şimdi gelelim sigaranın zararlarına ve sigarayı bırakmanın hayatınızı nasıl olumlu etkileyeceğine…Sigaranın ölümcül zararlarından önce süründüren zararları gelir. Yani önce süründürür sonra öldürür. Direk açık açık anlatıyorum ki sizlerinde sigarayı bırakma düşünceniz açık olsun. Kararsız kalmayın. Bu makaleden sonra sigarayı bırakmanın aslında nasıl mantıklı bir adım atmak olduğunu farkedince şok olacaksınız.

Sigarayı bırakmanın faydaları

Sigarayı bıraktıktan sonra tekrar yaşamı hissedersiniz. Diliniz yeniden tat almaya kulaklarınız yeniden iyi duymaya başlar. Gözlerinizdeki perdeler kalkar ve daha net görürsünüz her şeyi. Gökyüzünün aslında gri değil de mavi olduğu gözünüzden kaçmaz. Güneş daha erken doğar sizin için.Baharın kokusunu daha iyi alırsınız. Rüzgarı burnunuzun içerisinde hissedebilirsiniz. Nefes alışverişiniz %85 oranında düzelir. Akciğerleriniz temizlenir. Sigarayı bırakmanın anlatılmayacak kadar çok faydası vardır. Şimdi tek tek madde madde ele alalım bu faydaları.

 • Sigarayı bıraktığınız ilk hafta da merdiven çıkarken eskisine göre nefes nefese kalmadığınızı farkedersiniz.
 • Saçlarınıza sinmiş sigara kokusunun bıraktığı kötü etkiden çevrenizdeki insanlar artık çıkmaya başlar ve size saçlarınızın güzel koktuğunu söyler.
 • Kan akışınız düzenli hale gelir ve kalp sıkışmaları azalır.
 • Dildeki tat alma dokuları yenilenir.
 • Gırtlağınız da olan tuhaf koku ve tat ortadan kalkar.
 • Her sabah ağzınızda hissettiğiniz ceset kokusu tarihe karışır ve daha rahat olursunuz.
 • Ağız kokusuna sebep olan bademcik taşlarınız bir hayli azalır ve ilerleyen zamanlarda yok olur.
 • Kalp çarpıntılarınız hafifler.
 • Sigarayı bıraktıktan 1 ay sonra daha çok hareket edebildiğinizi farkedersiniz.
 • Sigaranın üzerinizde bıraktığı hantallığın artık kalktığını ve koşarken daha çok mesafe kattetdiğinizi gözlemlersiniz.
 • Dişlerinizde oluşan sararmaların yavaş yavaş ortadan kalktığını ve artık dişlerinizi fırçalamanın önemini öğrenirsiniz. Ayrıca yardımcı olması açısından “sararmış diş nasıl beyazlar?” makalemize göz atabilirsiniz.
 • Beyin hücreleriniz yenilenir ve daha aydınlık, aktif düşünmeye başlarsınız.
 • Karşı cinsten biriyle sohbet ederken daha yaratıcı cümleler kurabildiğinizi farkedersiniz ve konuşurken “ıııhhhh, şey, hmm” gibi ara, basit sesleri çıkarmayı azaltırsınız.
 • Hazır cevap yeteneğiniz hızlanır ve daha etkin bir hale gelir.
 • Gözlerinizdeki sönük ışıltı yeniden parlar.
 • Sigarayı bıraktıktan 2 ay sonra cildiniz kendini toparlar ve yeniden genç görünürsünüz.
 • Saç dipleriniz daha sağlıklı olur ve saç dökülme sorununuz ortadan kalkar.
 • Ciltdeki kırışıklıklar yok olur. Bu yaklaşık 6 ay sonra gerçekleşir.
 • Cilt kanseri riskiniz azalır.
 • 8 ay sonra dişlerinizin eskisine göre daha beyaz olduğunu farkedersiniz ve böyle olması hoşunuza gider.
 • Ağzınıda yara varsa bu yaralar iyileşir ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.
 • Kalp krizi geçirme riskiniz azalır. Sigara kalp krizi geçirme riskinizi yükseltir.
 • Sigarayı bıraktıktan 5 sene sonra genel bir kalp hastalığın riskiniz yarı yarıya düşer.
 • Vücudunuz karbonmonoksitten arınır.
 • 2 hafta sonra akciğer fonksiyonlarınız düzelir ve artık daha rahat spor yapabilirsiniz. “Akciğerleri güçlendirecek bitkisel çaylar” yazımızda daha çok bilgi bulabilirsiniz.

Sağlık bakanlığının bir araştırmasına göre sigarayı bıraktıktan sonra vücutta oksijeni taşıyan kan hücreleri karbonmonoksit taşımayı bırakıp yeniden oksijen taşımaya başlıyor ve böylece tüm organlarınız dokularınız tüm hücreleriniz tekrar beslenip güçleniyor. Tekrar yenilendiği de bu araştırma sayesinde bilinenler listesine giriyor.

Neden sigarayı bırakmalısınız?

Hayatın size verdiklerini daha iyi değerlendirmeniz için sigarayı bırakmanız şarttır. Bazen gökyüzü çok kasvetli olabiliyor ama bazende güneş açıyor. Ben şahsen sigara içenlerin sürekli kasvetli havalarda yaşadığını düşünüyorum. Güneş onlara doğmuyor. Yalnızca ölebilecekleri yeni bir günü yaşıyorlar. Bugün de dünün aynısı tabi onlar için.Bu yazıyı bir mativasyon kaynağı olması için ele aldım. Bu nedenle tıbbi terimlere vb. Kavramlara çok yer vermedim. Çünkü sigarayı bırakmak yalnızca sizin hayata olan motivasyonunuzla gerçekleşecek bir şeydir. Hayata dar bir bakış açısından bakarsanız tabi ki sigaradan başka bir şey göremezsiniz.Ancak sizin arzularınız, size gereken şey sigaranın arkasındadır ve bu yüzden bazen yaşantınıza aşağıdan, yukarıdan, sağdan, soldan bakmanız gerekir. İşte sigarayı bırakmak bu ilk başta bu fitili ateşler. Ardından tüm hayatınızda değişimler meydana gelir.Arkadaş çevreniz olumlu şekilde değişir. Depresyondaysanız çıkarsınız ve hayat daha yaşanabilir bir hal alır. Yürümeye başlarsınız ve yürüyerek zihninizi açmanız daha da kolaylaşır.

Sigarayı nasıl bırakırım? Sigara bırakma yöntemleri!

Sigarayı bırakma yöntemlerini bir sonraki makale de ele alacağım. Çok etkili yöntemlere değinip sigara gibi zararlı bir maddeyi vücudunuzdan uzaklaştırmanın yollarını birlikte araştıracağız. Sigara bırakma yöntemlerini araştırmadan önce size şunu söylemeliyim.Bu bağımlılığı kesinlikle önce kafanızda bitirmelisiniz. Mesela son dal sigaranızı için ve bir anda sigarayı bırakın. Yavaş yavaş sigarayı bırakmaya çalışmayın. Bırakamayacağınızı ikimizde biliyoruz. Bir sonra ki makale de sigara bırakma yöntemlerini daha detaylı bir şekilde ele alacağım.Ayrıca kamu spotuna destek olmak amacıyla bizde “sigarayı bırak hayatı bırakma” diyoruz.Yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Attığınız her yorumu dikkatle incelemekteyiz. Ayrıca bizimle yukarıdaki iletişim bölümünden de iletişime geçebilirsiniz. Attığınız yorumlar sizden sonra ki okurlarımız içinde önem taşıdığı için yorum atmayı ihmal etmeyin.Öte yandan kafanızdaki herhangi bir soru için bize ve agrisinaiyigelen.com okurlarına Soru Cevap panelimizden ulaşabilirsiniz. Her sorunuza cevap vermek için buradayız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir