Nar Kaç Kalori

Nar, kınagiller ailesinden olan içindeki küçük çekirdekleri ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce içi sıvı dolu tanecikten oluşmuş bir meyvedir. Ilıman iklimlerde yetişir ve bir çok kültürde bereketi simgeler.Bu sebeple, karbonhidrat diyetleriniz için harika bir besindir. Lezzetli olması sebebiyle tatlı krizlerinin önüne geçebilir. Nar kalori açısından iyi, diyetinizi de bozmayacak şekerli bir meyvedir. Kusursuz bir sonbahar meyvesidir ve faydaları saymakla bitmez.Peki bu mucizevi meyve nar kaç kaloridir? Porsiyon hesabıyla; 100 gram nar meyvesinde 19 gram karbonhidrat ve 82 kalori bulunmaktadır. Eğer, ben bir oturuşta bir narı afiyetle yerim! 1 adet nar kaç kalori diyorsanız. Ortalama bir nar 150gr. olsa, yaklaşık 110 kalori etmektedir. Hiç fena değil?Nar, C vitamini, folik asit, potasyum, lif açısından iyi bir kaynaktır. Antioksidan içeriğiyse yeşil çaydan tam üç kat fazladır. Vücut direncini sağlamaya yardımcıdır.İçerdiği mineraller açısından, diyetisyenler tarafından zayıflamaya yardımcı meyve olarak önerilmektedir. Besleyici olduğu için sağlıklı bir diyetin en büyük yardımcısı olacaktır. Mevsiminde bol bol yemek, bu fırsatı kaçırmamak gerekir.Öncelikle size şöyle bir tablo verelim:Porsiyon Miktarı: 100 gr. Kalori (kcal) 82 Toplam yağ 1,2 g Kolesterol 0 mg Sodyum 3 mg Potasyum 236 mg Karbonhidrat 19 g Diyet lifi 4 g Şeker 14 g Protein 1,7 gNar bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı koruma sağlar, kan dolaşımını düzenler, bir antioksidanlar türevi olan flavonoidler sayesinde kanserlere neden olan serbest radikaller ile mücadelede çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.Kışın aylarına girilen günlerde tüketilmesi harika olacak bu lezzetli meyve, kolestrol ve doymuş yağ içermez. Çözünür ve çözünmeyen lifler içerdiği için güvenle tüketilebilir. 100 gramında 4 gram lif bulunur. Bu sayede sindirim sistemine ve bağırsak hareketlerine yardımcı olur.nar zayıflatır mı  sorusuna en güzel cevap: Nar müthiş bir antioksidandır. Nar suyunda bolca Punicalagin denilen antioksidan bir bileşik bulunur. Araştırmalar bu maddelerin vücuttaki zararlı serbest radikallere tutunarak kalp hastalıkları, ve benzer risk faktörlerini azaltmada çok etkili olduğunu gözlemlenmiştir.Nar aynı zamanda, C vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Düzenli tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının %17 sini tek başına bu meyve sağlar. C vitamini açısından zengin meyvelerden olan nar, kış hastalıklarına karşı vücut direncinin gelişmesine yardımcı olur.

  • Düzenli nar tüketiminin prostat kanserine ve lenfomaya karşı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
  • Ateroskleroz, osteoartrit ve diyabet gibi hastalıklarla ilgili riskleri azaltmaya yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek folik asit vardır. Bu sayede menopoz sırasında genel kırıklık hissinin aşılmasında yardımcı olur.
  • Antioksidan özelliği yaşlanma etkilerini azaltır, parlak ve genç bir cilt görünümü kazandırır

Böyle harikulade bir meyvenin kilo aldırmasını düşünmeye ise yer yoktur. Bu yüzden nar kilo yapar mı gibi sorulara yer vermeyin. Tabii günde 5 nar yemiyorsanız böyle bir şeyi dert etmenize gerek yoktur. Düzensiz ve aşırı ne yerseniz yiyin mutlaka zararlı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir