Nar gibi kızarmış çıtır kabak tatlısı

Nar gibi kızarmış çıtır kabak tatlısı, lezzetli ve sağlıklı bir tariftir. Bu tatlı, kabakları ince dilimler halinde kesip tarçın ve esmer şekerle harmanlayarak hazırlanır. Daha sonra kabak dilimleri fırında kızartılır ve nar gibi kırmızı bir renk alır. Bu muhteşem tatlı, hafif ve sağlıklı olduğu kadar da lezzetlidir. Ayrıca yüzde yüz vegan ve gluten-free olan bu tatlı, herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir seçenektir. Nar gibi kızarmış çıtır kabak tatlısını denemek için tek yapmanız gereken, tarifi takip etmek ve enfes lezzetini tadına varmak!

En İyi Bal Kabağı Nasıl Seçilir?

Alacağınız bal kabağının nefis bir lezzette olmasını istiyor, özellikle tatlısını yaptığınızda tam kıvamında olsun, ağzınıza attığınız gibi damağınızda erisin istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç püf noktası var.

Bal Kabağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Kabağın kabuğunu mutlaka inceleyin.
 • Kabuğunda farklı benekler, çatlaklar varsa o kabağı asla almamalı, olabildiğince çatlaksız, yarasız olan bal kabaklarını tercih etmelisiniz.
 • Kabuğun mat olması da önemli. Eğer bal kabaklarının kabukları çok parlaksa bu ilaçlamalar dolayısıyla ortaya çıkmış kalıntılardan ya da başka bir yabancı maddeyle temastan kaynaklı olmuş olabilir, uzak durmanızda fayda var.
 • Bal kabağının kabuğu sert olmalı. Eğer kabuk yumuşak ya da kendini salmış bir haldeyse bu bozulmaya başladığının göstergesi olabilir.
 • Alacağınız bal kabağının ne kadar olgun olduğunu anlamak içinse güneş ve toprakla ne kadar temasta kaldığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Bütün haldeki bal kabağının alt kısmını çevirdiğiniz sarı tonların hakim olduğunu görüyorsanız o kabağı gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
 • Eğer bal kabağını ters çeviremeyecekseniz ya da bir test daha yapmak isterseniz bal kabağının sapını kontrol edebilirsiniz.
 • Alacağınız bal kabağının sapının tamamen kurumuş olması gerekir.
 • Eğer yeşil saplı ya da yer yer yeşil kalmış saplı bir bal kabağı görürseniz bu, olgunlaşmadan toplandığı anlamına gelir. Onlar yerine sapı tamamen sararmış ve kurumuş olanları tercih etmelisiniz.
 • Son olarak, eğer bütün halde bal kabağı alacaksanız çok büyük ya da küçük bir kabak yerine orta büyüklükte kabakları tercih etmeniz doğru olacaktır.

Çıtır Kabak Tatlısı Tarifi

Malzemeler;

 • 6 kilo soyulmuş doğranmış kabak
 • 4 kilo şeker
 • 2 avuç sönmemiş kireç

Hazırlanış Aşaması;

 1. Kabakları soyup eşit boylarda doğrayın.
 2. Bir kaba kabakların üzerini geçecek kadar su ilave edin.
 3. Sönmemiş kireci suya ekleyin. Kireç harekete geçene kadar bekleyin.
 4. Kireç dibe çöküp su durulandıktan sonra dikkatlice yüzeydeki suyu başka bir kaba alın.
 5. Kabakları bu suyun içine ilave edin ve 1 gece bekletin.
 6. Suyu süzüp iyice yıkayın.
 7. Kabakları tencereye alın suyunu ve şekerini ilave ettikten sonra şerbeti iyice geri çekildikten sonra altını kapatın.
 8. Uzun süreli saklamak için bir kaba alabilirsiniz.
 9. Şekerlenmemesi için şerbeti çok kaynatmayın, gerekirse az bir miktar su ilavesi yapabilirsiniz.

En iyi bal kabağı nasıl seçilir ve çıtır kabak tatlısı tarifi gibi konularla ilgili detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Yapacağınız tatlıların lezzeti, seçeceğiniz doğru malzemenin kalitesiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle bal kabağı seçimi konusunda dikkatli olmalı ve doğru yöntemlerle tatlı yapmalısınız. Sevdiklerinizle güzel bir tatlı paylaşmak istiyorsanız, çıtır kabak tatlısı tarifi tam size göre. Şimdiden afiyet olsun!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş