Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır? (Kırışıklıklar İçin)

Güzelliğimiz için aldığımız bitki yağlarının yüzde yüz doğal olup olmadığını maalesef bilemiyoruz. En güvendiğimiz yerden bile temin etmiş olsak acaba gerçekten doğal mı diye içimizde hep bir kuşku kalıyor. Bu yüzden de en güvenlisi evimizde kendimizin hazırlaması. Her ne kadar ufak tefek hatalarımız olsa da neticede biliyoruz ki yaptığımız doğal. 

Nar çekirdeği yağı tarifi 1

3 adet narı ayıklayıp tanelerine ayırın. Temiz bir bezin üstüne yayarak hafif güneş alan bir yerde nar tanelerini 5-6 gün kadar kurutun. (Gerekirse birkaç gün fazladan kurutabilirsiniz. Suyu çekilmiş buruşuk bir görünüm almalıdır.) Böylelikle kuruyan nar tanelerinin çekirdeklerinden daha iyi faydalanabiliriz. Bu taneleri daha sonra havanda güzelce ezin ki nar çekirdekleri yağını salsın. Daha sonra cam bir kavanozun içine yarım litre saf sızma zeytinyağının koyup içine robottan geçirdiğimiz narları ekliyoruz ve kavanozun ağzını iyice kapatarak çalkalıyoruz.Bu karışımı oda sıcaklığında yaklaşık iki hafta kadar her gün çalkalayarak bekliyoruz. İki haftanın sonunda karışımı temiz bir tülbentten geçirerek süzüyoruz. Tülbentte ki posayı elimizle iyice sıkarak bütün yağın süzülmesini sağlıyoruz. Nar çiçeği yağımız artık hazır.

Nar çekirdeği yağı tarifi 2

2 Adet iri boy narı temizleyip tanelerine ayırıyoruz. Bu taneleri daha sonra robottan birkaç kere geçiriyoruz ki tanelerin içndeki nar çekirdekleri iyice ezilsin ve yağını salsın. Daha sonra aynı şekilde cam bir kavanozun içine yarım litre saf sızma zeytinyağının koyup içine robottan geçirdiğimz narları ekliyoruz ve kavanozun ağızını iyice kapatarak çalkalıyoruz.Bu karışımı oda sıcaklığında yaklaşık iki hafta kadar hergün çalkalayarak bekleiyoruz. İki haftanın sonunda karışımı temiz bir tülbentten geçirerk süzüyoruz. Tülbentteki posayı elimizle iyice sıkarak bütün yağın süzülmesini sağlıyoruz.Cilt kırışıklıkları için nar çekirdeği yağının kullanımı: Öncelikle cildimizi güzelce temizliyoruz. Bir parça pamuğa yağı damlatarak göz altımız hariç yüzümüze sürüp parmak uçlarımızla nazikçe masaj yaparak yediriyoruz. Kırışıklıklar için bire bir olan bu yağı her gün düzenli olarak 1 ay oyunca kullanırsanız cildinizdeki değişikliği farkedersiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir