Alzheimer hastalığından korunmak için neler yapabiliriz?

Alzheimer hastalığından korunmak için neler yapabiliriz?

Günümüzde Alzheimer hastalığından korunmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Peki neler yapabiliriz?Alzheimer hastalığından korunma mutlaka 40’lı yaşlarda başlamalı. Yaşam tarzımızda yapacağımız düzenlemelerle Alzheimer riskini azaltabiliriz.

  • Sağlıklı beslenme: Akdeniz tipi diyet dediğimiz; sebze ve meyveden zengin diyet, Alzheimer hastalığından korunmada çok önemli bir faktör. Özellikle zeytinyağlı, zeytinyağını pişirmeden kullandığımız yemeklere önem vermeliyiz. Sigara, alkol ve benzeri maddelerden mutlaka uzak durmak gerekiyor.
  • Egzersiz: Düzenli egzersiz yapan herkes Alzheimer riskini azaltıyor. Egzersizin ne olduğu çok önemli değil. Ama yürüyüş, yüzme, koşu, bisiklete binme gibi herhangi bir egzersizi düzenli ve sürekli olarak yapmak gerekiyor.
  • Sağlıklı kilo: Kolesterolümüzü düşük tutmamız ve sağlıklı kilomuzu korumamız önemli.
  • Sosyal ilişkiler: Çevremiz ve dostlarımızla aktif sosyal iletişim kurmamız gerekiyor.
  • Zihinsel egzersizler: Tıpkı bedenimiz gibi zihnimizi de çalıştırmamız gerekir. Sudoku, dama, satranç gibi oyunlar oynamak, bulmaca çözmek, akranlarımızla birarada vakit geçirmek, sosyal olmak, kitap okumak, televizyon seyretmek, tiyatroya gitmek gibi tüm zihin aktiviteleri Alzheimer’den korunmamıza yardımcı olur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir