Mutant virüs daha çok çocukları hedef alıyor

Mutant virüs olarak bilinen yeni koronavirüs varyantı, özellikle çocukları hedef alıyor. Son zamanlarda dünya genelinde artan vaka sayılarında çocukların etkilendiği görülüyor. Uzmanlar, bu mutant virüsün daha bulaşıcı olduğunu ve özellikle çocukların daha hassas ve savunmasız olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, çocukların sağlığını korumak ve koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için, tedbirlerin sıkılaştırılması büyük önem taşıyor. Maske takmak, elleri sık sık yıkamak ve kalabalık ortamlardan uzak durmak gibi tedbirlerle virüsün yayılmasını engelleyebiliriz.

Mutant Virüs Çocukları Hedef Alıyor

ABD, Fransa ve İsviçre tarafından yayınlanan verilerde mutant virüsün hedef değiştirdiğine yönelik bilgiler yer alması çok büyük endişeye mahal verdi. Mutant virüs yaşlıları ve kronik hastalığı olanları değil, çocukları ve hamileleri hedef alıyor.

0-9 Yaş Arası Çocuklar Risk Altında

Mutant virüsün radarında çocuklar var. Üç farklı ülke tarafından yapılan açıklamada mutant virüsün belirli yaş aralığındaki çocuklara daha fazla enfekte olduğu ifade edildi. İsviçre’de mutant virüs taşıyan çocuk sayısında yüzde 132 artış yaşanması tüm dünyayı endişelendirdi. ABD, Fransa ve İsviçre tarafından yayınlanan verilerde mutant virüs 0-9 yaş aralığındaki çocukları hedef alıyor. Bu yaş aralığındaki çocuklarda özellikle zatürre şikayetiyle hastanelere yapılan başvuru sayısında ciddi artış yaşanıyor.

Vaka Sayısı 10-20 Yaş Aralığında Artıyor

Mutant virüsün çocukları daha fazla etkilediğini belirten uzmanlar, “İsviçre, 0-9 yaş aralığındaki çocuklarda Covid-19 virüsünün görülme oranının yüzde 132 arttığını açıkladı. 10-20 yaş aralığında ise ciddi seviyelerde artışını sürdürüyor. Bu vakaların bir kısmını gerçekten mutant suşlar oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Hamilelerde Daha Ağır Seyrediyor

Mutant suşlarla hamilelerde yayılım olduğu gerçeği yadsınamaz. Ayrıca hamile bayanlarda Covid-19 virüsü enfeksiyon sürecinin daha ağır seyrettiği ve ölüm olaylarının yaşandığı bilgisinin gelmesi ciddi bir endişeye sevk ediyor.

Çocuklar İçin Aşı Çalışması Yapacağız

Çocuklar risk grubunda yer almadığı için aşı çalışmasının yapılmadığını ve pandemi sürecinin çok değişken olduğunu ifade eden uzmanlar, “Mutant virüslerin etkisiyle yarın ne ile karşılaşacağımız hakkında bir fikrimiz yoktur. Çocuklara yönelik bir takım faz-2 ve faz-3 çalışmaları gerçekleştiriliyor. Biz de çok yakın bir zaman içerisinde 16 yaş altındaki çocuklara yönelik böyle bir çalışma yapmayı planlıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş