Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı tüketilen yanlış besinler, aşırı stresli orta ve bazı kullanılan ilaçlar nedeniyle zaman zaman insanların başına gelebilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Özellikle mide ağrısı yanlış beslenme tarzının da etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü haddinden fazla yoracak ağır gıdaların tüketimi, aşırı yağlı ve kızarmış yiyecekler ile beslenilmesi, sürekli katı ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi midede ciddi anlamda ağrılara yol açabilmektedir. Aslında midede beslenme nedeni ile meydana gelen ağrıların tedavisi yine bazı faydalı yiyeceklerin tüketilmesi ile olmaktadır. Çünkü mideye iyi gelen yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi halinde bu gibi rahatsızlıkların yavaş yavaş azaldığını ve hatta tamamen geçtiğini görmek mümkündür. Her ne kadar bu yiyecekler mide ağrısına çok iyi gelse de yine de en doğru teşhisi ve tedavi yöntemini doktor belirleyecektir. Bu nedenle mide ağrısı problemi yaşanıldığında ilk olarak doktora başvurulmalıdır. Ardından doktorun önerdiği tedavi yöntemini uygularken bu tedaviyi destekleyici ve hızlandırıcı sağlıklı yiyeceklerin de tüketilmesi gerekmektedir. Bir de özellikle hatırlatılmalıdır ki her yiyeceğin haddinden fazla tüketimi vücutta bazı birtakım farklı rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden her gıdayı vücudun ihtiyacı olarak yeterli miktarda ve düzenli olarak tüketmek gerekmektedir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1.Yoğurt ve Kefir

Yoğurt ve kefir tam bir doğal şifa kaynağı olarak bilinmektedir. İçeriğinde kalsiyum, D vitamini ve probiyotik bulunduran bu iki yiyecek özellikle mide yanması gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Çünkü yoğurt ve kefirin içerisinde bulunan probiyotikler mide ağrısı meydana getiren ishal, mide enfeksiyonu ve kronik mide iltihabı gibi problemlere karşı direnç sağlamakta ve iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Ancak yoğurt ve kefirin mide ağrısına iyi gelmesi için şüphesiz ki bu iki yiyeceğin de içeriğinde aktif kültürlerin bulunması gerekmektedir. Bu nedenle eğer dışarıdan alacaksanız satın aldığınız ürünlerin üzerinde bu ibarenin bulunmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun dışında evde doğal olarak hazırlanan yoğurt ve kefir direkt olarak doğal ilaç işlevi görebilmektedir.

2.Keten Tohumu

Keten tohumu içeriğinde ciddi miktarda lif ve omega 3 yağları bulundurmaktadır. Bu yönüyle de keten tohumu kabızlığı ve kabızlığın yol açtığı şişkinliği azaltmaya destek olmaktadır. Doğal olarak keten tohumunun da mide ağrılarını azaltıcı önemli bir etkisi vardır. Keten tohumunun en sağlıklı ve en etkili tüketim şekli ise salatalar ile birlikte ya da yoğurtla karıştırılarak olmaktadır.

3.Zencefil

Zencefil insan vücuduna sayısız faydası olanların elbette başında gelmektedir. Özellikle zencefilin mide ağrıları ile başa çıkmak konusunda çok başarılı olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü zencefil sindirim problemi yaşanıldığında sindirime yardımcı olmakta ve midedeki asidi dengelemeye etki etmektedir. Bu gibi durumlar da mide ağrısına yakanılmasını engellemektedir. Beslenme uzmanları özellikle zencefil tüketiminin yemeklerin ardından yaşanan mide ağrılarını azalttığını dile getirmektedirler. Zencefil, taze zencefil kökü kaynatılarak tüketilebilmektedir.

4.Rezene

Rezene mide ağrıları için oldukça etkili bir doğal ilaçtır. Aynı zamanda rezene gaz giderici ve idrar söktürücü özelliklere de sahiptir. Özellikle hazım problemi olup mide ağrısı çekenler için rezene tohumu tüketmek tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde mide ağrısı için rezene çayı da bir hayli etkili olmaktadır. Rezene tohumu suyun içinde kaynatılarak içilebileceği gibi yemeklerden sonra çiğnenerek de tüketilebilir ve mide ağrılarına kuvvetli bir şifa olabilir.

5.Papatya

Özellikle hazımsızlık problemine çok iyi gelen papatya aslında ağırlıklı olarak yatıştırıcı etkisi ile bilinmektedir. Fakat papatyanın mide ağrılarını kesme ve mide kaslarını rahatlatma konusundaki etkisi de kesinlikle yadsınamazdır. Üstelik papatyanın doğru ve düzenli şekilde tüketilmesi halinde mide enfeksiyonu ve mide üşütmesi gibi rahatsızlıklar da kısa sürede ve kolay bir şekilde iyileşebilmekte, buna bağlı olarak gelişen mide ağrıları da kesilebilmektedir. Ayrıca papatya sadece tüketilen sağlıksız besinler nedeni ile ortaya çıkan mide ağrılarını değil aynı zamanda stres ve depresyon gibi nedenlerle ortaya çıkan mide ağrılarını engellemede de çok etkili olmaktadır. Papatya suda kaynatılarak içilmek sureti ile tüketilebilir.

6.Kimyon ve Limon

Kimyon içeriğinde bol miktarda alkalin bulundurmaktadır. Bu yönüyle vücuttaki pH seviyesini dengelemektedir. Limon ise bilindiği üzere C vitamini açısından çok zengin bir yiyecektir ve serbest radikalleri yok ederek mide ağrılarının tedavi edilmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle mide ağrıları şikayeti olduğunuz limonun kimyon ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

7.Nane

Mide ağrılarının geleneksel tedavi yöntemi olan nane, elbette ki mide ağrıları için ilk başvurulacak yiyeceklerden bir tanesidir. Çünkü nane hazımsızlık ve gaz nedeni ile meydana gelen mide ağrılarını kısa sürede ve kolay bir şekilde giderebilme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte nanenin sindirim sisteminde meydana gelen kas spazmları konusunda da etkili olduğu bir gerçektir. Nane, nane çayı olarak içilerek ya da nane yaprak çiğnenerek tüketilebilir.

8.Elma Sirkesi

Elma sirkesi aslında tam olarak doğal bir antibiyotik etkisine sahiptir. Ancak bu konuda elma sirkesinin katkısız ve doğal olmasına özen göstermek gerekmektedir. Elma sirkesinin doğru şekilde tüketimi ile hazım problemi ve gaz şikayeti neticesinde meydana gelen mide ağrıları kısa sürede iyileştirilebilmektedir. Aynı şekilde hazımsızlık probleminin de ortadan kalkmasına destek olmaktadır. Elma sirkesi su ile karıştırılarak tüketilebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir