Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı, her yaştan, her insanda görülebilen önemli rahatsızlıklar arasında yer alır. Başlı başına bir sağlık problemi olan mide ağrısı, bazı durumlarda daha önemli hastalıkların habercisi olarak da ortaya çıkabilir. Bunun için mide ağrısının tedavisinden önce mide ağrısı sebepleri en doğru şekilde belirlenmeli ve bu sebepleri yok edecek şekilde tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.Mide ağrısı farklı nedenler ile ortaya çıkabilen bir ağrı türüdür. En belirgin nedeni beslenme ve sindirim problemleridir. Uzun süre midenin boş bırakılması, birden fazlaca yemek yenmesi, aşırı yağlı ve ağır besinler tüketilmesi, mide ağrısının en sık görülen nedenleridir. Bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrıları, geçici ağrılardır ve gerekli önlem alındığında aynı şekilde ortaya çıkmayabilir.Mide ağrısı ayrıca başka hastalıkların habercisi olma özelliğine de sahiptir. Sinirsel hazımsızlık, ülser, mide kanseri, kolit, safra taşı ve gastrit hastalıkları mide ağrısının nedenleri arasında yer alır. Bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrıları, aynı zamanda beraberinde başka belirtiler de getirir. Ağrının nedeninin tam belirlenebilmesi için yan belirtilere dikkat edilmesi ve gerekli ise mutlaka testlerin yapılması şarttır.Midede zaman zaman meydana gelen iltihaplı rahatsızlıklar, ağrıya neden olabilir. Virüs ve bakterilerin neden olduğu mide enfeksiyonlarının sonucunda ortaya çıkan mide ağrıları da çok sık görülür. Bu ağrıların tedavisi için uygun özellikte ilaçlar kullanılabilir.Kimi zaman mide üşümesinden kaynaklanan mide ağrıları ortaya çıkabilir. Bu ağrıları tedavisi sırasında mideyi yormayacak ılık ve sıcak bitki çayları tüketilebilir. Ayrıca, uzun süren kabızlık, hazımsızlık, aşırı acı ya da yorucu besinler tüketmek de mide ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide ağrısı zaman zaman organın yakınındaki diğer organlarda meydana gelen ağrılar ile karıştırılabilir. Gerçekte mide ağrısı olmayan bu ağrılar, kişinin yanlış tedavi görmesi ve ağrılarının iyileşmemesine neden olabilir.Bu tür bir sorun yaşamamak için mide ağrısının kendine has özelliklerinin iyi bilinmesi ve buna göre bir değerlendirme yapılması gerekir. Mide bölgesinde ortaya çıkan bir ağrının mide ağrısı olup olmadığını anlamak için aşağıdaki maddelere dikkat edilebilir.

  • Mide ağrısı genelde tek başına ortaya çıkmaz. Beraberinde başka belirtiler de getirir. Örneğin; mide ağrısı ve bulantı, mide ağrısı ve ağza acı su gelmesi beraber görülebilir.
  • Midede oluşan ağrılar genelde yanma ve batma şeklinde görülebilir. Diğer organların neden olduğu ağrılar, organın çevresinde ve kendisinde ağrı, kramp şeklinde görülebilir. Örnek olarak böbrek ağrısı, çok keskin ve çok fazla acı veren bir ağrıdır.
  • Mide ağrıları uzun süreli ağrı çeşitleridir. Birden bire ortaya çıksa bile birden bire yok olmaz. Bazı iç organlara bağlı ağrılar kramp şeklinde ve gelip geçicidir. Mide ağrısı ile çok karıştırılan safra kesesi ağrısı bu aniden gelip geçen ağrılara örnek olarak verilebilir.
  • Mide ağrıları genelde yemeklerden sonra ya da çok uzun süre aç kalındığında ortaya çıkar. Bu ağrıların önüne geçmek için çok fazla yemek yememek ve mideyi çok uzun süre aç bırakmamak gerekir.
  • Mide ağrısı ile ilgili olarak merak edilen sorulardan birisi de mide ağrısı sırta vurur mu sorusudur. Mide ağrısı çok şiddetli olduğunda sırt bölgesini de etkileyen bir ağrıdır. Ancak her mide bölgesinde ortaya çıkan ve sırta vuran ağrı, mide ağrısı değildir.

Mide ağrısı neden olur ne iyi gelir sorusuna verdiğimiz yanıtlar, tamamen öneri niteliğinde genel bilgilerdir. Uzun süren ve iyileşmeyen mide ağrıları için mutlaka hastaların doktora başvurmaları, konu hakkında uygun tedaviyi almaları gerekir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir