Ertesi Gün Hapı İsimleri

Ertesi gün hapları genel olarak aynı etkileri yaratır. Kullanım sonrasında muhtemel gebeliğin oluşmamasını sağlayan bu haplar, dikkatli kullanılmalıdır. Sürekli kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden değildir. Bu nedenle sadece gerekli olduğunda bir kere alınmalıdır.Sonrasında kullanımına gerek yoktur. Bu yazımızda sizlerle en fazla tercih edilen ertesi gün hapı isimleri nelerdir sorusunun cevabını ve hapların genel kullanımlarını ele alacağız.Ertesi gün hapları, farklı isimler ile adlandırılsa da genel olarak aynı etkileri gösterir. Bunun için eczaneye gidip her hangi bir isim söylemeden ertesi gün hapı alıp kullanabilirsiniz. Reçetesiz satılan ertesi gün haplarını ihtiyacı olan herkes alıp kullanabilir.Ancak kullanımlarında dikkat edilmesi gereken noktalar ve yan etkileri markalarına göre değişebilir. Ertesi gün hapı isimlerine geçmeden önce kısaca sizlerle bu hapların kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları paylaşmak istiyoruz.

  • Ertesi gün hapları var olan gebeliği sonlandıran düşük haplarından değildir. Bu haplar sadece oluşmamış gebelikleri engeller.
  • Kürtaj ya da düşük hapıymış gibi gebelik durumunda asla kullanılmamalıdır.
  • Sadece korunmasız ilişki sonrasında kullanılmalıdır. Bunun dışında rutin olarak kullanılmamalı. Aksi halde adet düzensizlikleri ile ilgili pek çok problemlere yol açabilir.
  • Mutlaka prospektüsünde tarif edildiği şekilde kullanılmalı, aksi doktor tarafından belirtilirse kullanılmalıdır.
  • Ertesi sabah hapları adet düzensizlikleri yapabilirler, bunu mutlaka aklınızda bulundurun.
  • Yan etkileri hapların üzerinde yazan şekildedir. Farklı şekillerde ortaya çıktığında doktora başvurmanız gerekebilir.

Ertesi gün hapları konusunda genel bilgilerin ardından piyasada en fazla kullanılan 3 adet ertesi gün hapı ve bunlar hakkınd akısa bilgileri paylaşıyoruz.Norlevo: Sadece progesteron hormonu içeren bu ürün, cinsel ilişki sonrasında 72 saate kadar kullanılabiliyor. Kutunun içinden çıkan 2 adet hapı yine kutu içinde yer alan kullanım talimatlarına göre almanızda fayda vardır.Ella: Ertesi gün hapı denilince çoğu bayanın aklına ilk gelen haplardan birisidir Ella. Cinsel ilişki sonrasında kullanılan bu ilaç, ilişkiden 5 gün sonrası için bile etkili olabiliyor. Ancak ilk 12 saatte kullanımında daha fazla etkili olduğunu bildirmekte fayda var. Ella’nın kullanımı sonrasında baş ağrısı, baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.Preven: Reçetesiz olarak satılan bu ilaç acil doğum kontrol kiti olarak geçiyor. Paket içinde bir adet kullanma kılavuzu, 1 adet gebelik testi ve 4 adet hap bulunuyor. Hapların kullanımından önce mutlaka gebelik testinin uygulanması gerekiyor. Bu test sonucunda eğer gebelik yoksa 4 adet hap kağıdında yazıldığı gibi kullanılabilir.Eczanelerde en fazla satılan ertesi gün hapları bu şekildedir. Bu hapların kullanımı sonrasında büyük ölçüde gebelik önlenir. Ancak yine de kadınların dikkatli olmasında fayda vardır. Çok nadiren de olsa ertesi gün hapı kullanılmasına karşılık gebelik oluşabilir. Bu duruma karşı hamilelik belirtilerine dikkat etmek gerekir. Gebelik belirtileri ve ertesi gün hapı kullanımı sonrasında ortaya çıkan yan etkiler birbirine çok benzer. Bu konuda dikkatli olun ve gebelikten şüphe ediyorsanız çekinmeden test yaptırın.Ertesi gün haplarından hangisi olursa olsun kullandıktan sonra 3 saat içinde kusma meydana gelirse hapın yeniden alınması gerekir. Daha sonra meydana gelen kusmalarda doktora danışarak yeniden hapın içilmesi ya da içilmemesi konusunda bilgi alınmalıdır. Eğer doktor yoksa bir eczacıya da konu ile ilgili danışılabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş