Makatta çıkan et parçası (yumru) neden olur?

Makatta çıkan et parçası (yumru), makat bölgesinde yer alan ve ani bir şekilde büyüyen dokunun bir sonucudur. Bu durum, genellikle kabızlık, ishal veya uzun süre oturma nedeniyle ortaya çıkabilir. Yumru, acı ve sızıya neden olabilir ve aynı zamanda kanama da dahil olmak üzere diğer semptomlarla ilişkili olabilir. Tedavi, genellikle diyet değişiklikleri, ilaçlar veya cerrahi müdahaleyi içerebilir.
Makatta Çıkan Et Parçası (Yumru) Neden Olur?

Başlıklar:
– Hemoroid
– Anal Siğiller
– Anal Apse
– Yumuşakça Contagiosum
– Anal Kanser

Makatta (anüs) kitleler veya papüller birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. En yaygın nedenlerden biri, genellikle ciddi olmayan ve tedavi gerektirebilen veya gerektirmeyen hemoroidlerdir. Bununla birlikte, anal apse veya kanser gibi çok ciddi kabul edilen ve acil tıbbi müdahale gerektiren başka nedenler de vardır.

Anal yumrularla ortaya çıkabilecek ana semptomlar ağrı, bağırsak hareketlerinde rahatsızlık ve kanamadır ve bunlar ciddi bir soruna işaret etmeyebilir. Ayrıca, altta yatan birçok nedenle de ortaya çıkabilen bir semptom olan anal kaşıntıyı da fark edebilirsiniz. Ancak anal bölgede herhangi bir yumru veya değişiklik fark ederseniz, doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Tedavi altta yatan nedene bağlı olacaktır. Çoğu durumda, doktor merhem veya oral ilaç reçete edebilir, ancak daha ciddi konuşmalar ameliyat gerektirebilir.

Hemoroidler anal kitlelerin en yaygın nedenidir ve daha yaygın olarak aile öyküsü olan kişilerde ve kronik ishali veya kabızlığı olan kişilerde görülür. Hemoroidler, bağırsak hareketleriyle, ağrı veya kanama gibi başka semptomlar hissedebileceğiniz küçük bir damarın genişlemesi nedeniyle oluşur. Hemoroidlere neyin neden olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Anal siğiller, perianal bölgeyi etkileyebilen küçük cilt nodülleridir. Bu tür enfeksiyonlar, birden fazla partnerle korunmasız anal sek*s yapan kişilerde en yaygın olabilen bir HPV enfeksiyonundan kaynaklanır. Anal siğiller genellikle ağrı veya rahatsızlık vermezler, ancak bazı lokal kaşıntılara ve silme sırasında görülen hafif kanamalara neden olabilirler.

Anal apse, daha nadir olmakla birlikte, anal bölgedeki enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan irinle karakterizedir. Makatta bir yumru varlığına ek olarak, bölgede yoğun ağrı, anal şişlik veya sertlik gibi belirtiler de hissedebilirsiniz.

Molluscum contagiosum, küçük cilt topakları ile karakterize bir çiçek virüsünün neden olduğu bir cilt durumudur. Bu durum korunmasız anal sek*s yapan yetişkinlerde daha yaygındır ve reçeteli merhemlerle veya kriyoterapi veya lazer tedavisiyle tedavi edilebilir.

Anal kanser, anal kitlelerin en nadir ancak en ciddi nedenidir. Daha yüksek bir tedavi oranı sağlamak için bir doktor tarafından mümkün olan en kısa sürede tanımlanmalıdır. Kanserin belirti ve semptomlarını öğrenin.

Makatta çıkan et parçası farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Doktorunuzla görüşerek uygun tedavi opsiyonunu belirlemek önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş