Kronik hastalar aile hekimliklerinde düzenli takip edilecek

Kronik hastalıkları olan bireyler, sağlık durumlarını düzenli olarak takip etmelidir. Bu nedenle aile hekimlikleri, kronik hastalar için önemli bir destek noktası haline gelmektedir. Aile hekimliklerinde düzenli takip edilen kronik hastalar, sağlık sorunlarını erken teşhis etme ve tedavi etme fırsatı yakalarlar. Ayrıca, aile hekimlikleri sağlık kayıtlarını tutup, tedavi süreçlerini yöneterek hastaların sağlık durumunu en iyi şekilde takip etmelerini sağlar. Kronik hastalıkların tedavisinde bu nedenle aile hekimlikleri çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hastalık Yönetim Platformu İle Hastalarin Takibi Daha Kolay

Hastalık Yönetim Platformu (HYP), Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen kronik hastalıkların takip edilmesi için bir sistemdir. HYP sistemi, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır ve obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik hastaların takip edilmesi sağlanmaktadır.

Hastaların Tüm Verileri Takip Edilecek, Risk Etkenleri Tam Değerlendirilecek

HYP sistemi ile kronik hastaların takibi daha rahat ve detaylı hale getirilebilecektir. Aile hekimleri tarafından yapılan tedavi planları ve öneriler sistemde kaydedilecek ve hastaların hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı takip edilecektir. Bulaşıcı özellikleri olmayan kronik hastalıkların takibi HYP şeması sayesinde daha ciddi bir şekilde yapılacaktır.

Ekin Çamlık Aile Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Yücel Vurmaz, “HYP sistemi sayesinde kronik hastalığın seyri ve bu hastalığa dair risk faktörleri daha iyi değerlendirilebileceği gibi hastaların yönlendirmesi hızlı bir şekilde yapılabilecektir” dedi.

HYP’nin Topluma Yansıması Pozitif Olacak

HYP sistemi ile takibi gerçekleşecek kronik hastaların muayene sıklıklarına dair bilgiler paylaşan Dr. Vurmaz, “Hastaların ömrü uzayacağı gibi toplum sağlığına da çok ciddi katkı sağlayacaktır. Kalp krizi ve diyabet kaynaklı risk faktörlerinin azalmasındaki etkisi ise çok önemli olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Hedef 70 Yaş Altı Ölümlerin Yüzde 25 Azalması

Sağlık Bakanlığı tarafından 70 yaş altı kanser, diyabet, kalp ve damar gibi hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin 2025 yılına kadar yüzde 25 oranında azaltılması hedeflenmektedir. HYP yazılımı sayesinde aile hekimlerinin bu tür kronik hastalıklara dair tarama ve izlemlerinin geliştirilmesiyle birlikte yaşam kalitelerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş