Korpus Kallozum ve Klinik Önemi

Korpus kallozum beyindeki iki esas yarıküreyi bir arada tutan bir beyin yapılanmasıdır. Bu yapılanmanın klinik önemi yüksek çünkü kallozum anomalileri, epilepsi, serebral palsi gibi çeşitli nörolojik hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle, korpus kallozumun yapısal ve işlevsel özellikleri klinik teşhis ve tedavi için önemlidir. Bu yazıda, korpus kallozumun fonksiyonları, beyindeki rolü ve klinik önemi hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Korpus kallozum, beyin loblarının arasındaki yarığı dolduran bir yapıdır. İki yarı kürenin iletişimini sağlamak için sinir liflerinden oluşur. Korpus kallozumdaki nöronlar, karşı yarı kürenin simetrik noktalarıyla bağlantı kurarak elektriksel uyarıların karşı taraftaki cevaba neden olmasını sağlar. Sinir lifleri miyelin kılıflarla sarılıp izole edilmiştir ve yaklaşık 10 santimetre uzunluğunda ve 200-300 milyon akson lifi içerir.

Korpus kallozum, genu, rostrum, gövde ve splenium olmak üzere alt bölümlere ayrılır. Gövde ve splenium arasındaki ince kısım istmus olarak adlandırılır. Korpus kallozumun ince bölümüne rostrum, en kalın kısmına ise splenium denir. Korpus kallozum, lateral ventriküllerin çatısını da oluşturur.

Korpus kallozumu etkileyen hastalıklar arasında Marchiafava-Bignami hastalığı yer alır. Alkol tüketimi ile ilişkili bu hastalıkta, korpus kallozum nöronları miyelin kılıflarını kaybeder. Korpus kallozumun embriyo döneminde tam veya kısmi gelişmesinin eksikliği ise korpus kallozum agenezisi olarak bilinir ve bebeklik döneminde belirtiler yapabilir. Ayrıca korpus kallozum sorunları yabancı el sendromu, akinetik mutizm, anomik afazi ve bölünmüş beyin sendromuna neden olabilir.

Korpus kallozum, sağ beynin lisanla ilgili sanılandan daha çok yeterliliği olduğunu tespit etmek için kullanılan epilepsi tedavisi amacıyla kesilen kişilerde de önemli bir role sahiptir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş