Koronavirüsten korunmanın en iyi yolu el hijyeni

Koronavirüsten korunmanın en etkili yollarından biri, ellerimizin hijyenine özen göstermektir. Düzenli olarak sabun ve suyla ellerimizi yıkamak, ellerimizin iç ve dış kısımlarını özellikle parmak aralarını ovuşturarak temizlemek virüslere karşı korunmada önemli bir adımdır. Ayrıca, el dezenfektanı kullanmak da ek bir koruma sağlayabilir. Koronavirüsün yayılmasını önlemek için, el hijyenine dikkat ederek kendimizi ve toplumu koruyabiliriz.

Eller Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Yıkanır?

Eller suyla ıslatıldıktan sonra sabun bütün el yüzeyini kaplayacak şekilde sürülür. Daha sonra avuç içleri ovularak sağ avuç içi ile parmaklar birbirine geçirilerek sol elin üst kısmı yıkanır. Aynı hareket sağ el içinde yapılır. Avuç içleri birbirine bakar halde parmaklar birbirine geçirilerek yıkanır. Parmaklar birbiriyle kenetli bir halde iken avuç içleri yıkanır. Sağ avuçla sol baş parmağı yıkandıktan sonra aynı hareket sağ baş parmak içinde uygulanır. Avuç içi ters daireler çizilecek şekilde yıkanır. Eller suyla durulandıktan sonra kağıt havluyla kurulanır. Son olarak da kağıt havluyla musluk kapatılır.

El Yıkamayı Takıntı Haline Getirmeyin

Klinik Psikolog Selin Küçük, el hijyeniyle ilgili açıklamalarda bulunarak, “Ellerin çok sık yıkanması, ellere kolonya sürülmesi koronavirüs bulaşma riskini yok ederek geçici bir rahatlama sağlasa da her 5 dakikada bir yapılan el hijyeni temizlik hastalığına neden olmaktadır. El hijyenine dikkat etmenin bizleri hastalıklardan koruduğu bir gerçek olsa da el yıkama davranışını rutinin çok üstüne çıkararak takıntılı hale dönüştürmemek gerekir.” dedi.

UNICEF El Hijyeniyle İlgili İlginç Gerçekleri Açıkladı

UNICEF, el yıkama ve el hijyeniyle ilgili ilginç gerçekleri paylaştı. “1 gram dışkının içeriğinde 100 milyon bakteri yaşamaktadır. Dünyada dışkısını ya da idrarını tuvalete yapan her 5 kişiden biri tuvaletten sonra ellerini yıkayarak el hijyenine dikkat etmektedir. Senede 1,7 milyon çocuk, 5 yaşına gelmeden ishal ve pnömoni hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmektedir. Çocukların tuvaletini yaptıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerini yıkamaları halinde ishale yakalanma riski yüzde 40 düşmektedir. Beş yaşından daha küçük çocukların ölüm nedenleri arasında en sık rastlanan neden pnömoni vb. akut solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Eldeki verilere göre tuvaletten sonra ve yemek yemeden evvel çocuklar ellerini sabunla yıkarlarsa pnömoni enfeksiyonuna yakalanma riski dörtte bir azalmaktadır.”

El hijyenine dikkat ederek ellerimizi sık sık yıkamak, sağlığımız için önemlidir. Ancak, el yıkama davranışını abartarak takıntılı hale getirmemek de bir o kadar önemlidir. Uzmanların önerdiği şekilde, ellerimizi doğru ve sık yıkamayı alışkanlık haline getirerek sağlıklı bir yaşam sürdürebiliriz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir