Koronavirüs aşısından sonra ağrı kesici içilir mi?

Koronavirüs aşısı sonrası oluşabilecek ağrı ve baş ağrısı gibi yan etkilerin hafifletilmesi için ağrı kesici ilaçların kullanımı önerilmektedir. Ancak, ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın. Ayrıca, aşı sonrası görülebilecek yan etkiler normaldir ve genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçerler.

Penisilin Alerjisi Olanlar Covid-19 Aşısı Yaptırabilir mi?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, penisiline karşı alerjisi olanların Covid-19 virüsü aşısı olup olamayacağı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Savaşçı, penisiline karşı alerjisi bulunanların, Covid-19 aşısını gönül rahatlığıyla yaptırabilecekleri konusunda net bir şekilde açıklama yaptı. Hamilelerin hamileliğin ilk 3 ayının ardından Covid-19 virüsü aşılarını vurdurabilecekleri ve emziren annelerin de Covid-19 virüsü aşısını yaptırmalarında bir sakınca olmadığı vurgulandı.

Covid-19 Aşısının Yan Etkileri

Covid-19 virüsü aşılarının yan etkileri arasında kol ve kaslarda ağrı, mide bulantısı ve hafif derecede grip yer almaktadır.

Covid-19 Aşısından Sonra Ağrı Kesici İçilir mi?

Doç. Dr. Savaşçı, ağrı kesici ilaçların aşırı miktarda alınmadığı takdirde sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığını belirtti. Ancak ağrı kesici ilaç alımı çok fazla abartılırsa vücutta antikor oluşumuna olumsuz etki edebilir.

Covid-19 virüsü aşısından sonraki ilk üç gün içerisinde çok zorunlu kalmadıkça ağrı kesici almamaya çok dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Aşıdan sonra çok şiddetli baş ağrısı ya da kas ağrısı varsa, fazla abartmamak koşuluyla ağrı kesici ilaç alınmasında herhangi bir sakınca bulunmadığı ifade edildi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir