Korona geçirenlerde aylarca süren baş ağrısı tespit edildi

Koronavirüs geçiren bazı kişilerde aylarca devam eden baş ağrısı olayı ortaya çıktı. Bu durumun nedeni henüz tam olarak anlaşılamamakla birlikte, uzun süreli etkilerin ardından koronavirüs hastalığından kurtulmuş olanların da dikkatli olmaları gerekiyor. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi okuyarak sağlıklı kalın.

Covid-19 Virüsü ile Baş Ağrısı Arasındaki İlişki

Covid-19 virüsü geçiren hastaların yaklaşık yüzde 30’unda baş ağrısı tespit edildiğini belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Karadaş tarafından yapılan araştırmanın sonuçları uluslararası dergilerde de yayımlandı.

Tek Bulgu Baş Ağrısı Olabiliyor

Covid-19 virüsünün neden olduğu baş ağrısının gerçek baş ağrısı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karadaş, baş ağrısının yüzde 90 oranında iki taraflı görüldüğünü ifade etti.

Normal Baş Ağrısından Farklı

Covid-19 virüsünün neden olduğu baş ağrısının normal baş ağrısına benzemediğini kaydeden Prof. Dr. Karadaş, “Covid-19 virüsünün neden olduğu baş ağrısının özellikleri bilinmezse ve bu baş ağrıları diğer baş ağrılarıyla karıştırılırsa Covid-19 virüsü enfekte olan vaka toplum içerisinde yaşamaya ve virüsü etrafındakilere yaymaya devam edecek. Koronavirüste görülen baş ağrısında ayırt edici bulgular zonklayıcı, sıkıştırıcı ve iki taraflıdır.”

Baş Ağrıları Aylarca Sürebiliyor

Koronavirüs enfeksiyonu 6 ay önce geçirilmiş olsa dahi ortaya çıkan baş ağrılarına tanıklık edildiğini belirten Prof. Dr. Karadaş, bazı tipleri şiddetli ağrılı, bazıları ise orta şiddette ağrılı olabildiğini söyledi.

Covid-19 virüsünün neden olduğu baş ağrısının diğer semptomları arasında beyin damar rahatsızlıkları, epilepsi, koku ve tat alma bozuklukları gibi nörolojik bulgular da bulunmaktadır. Koronavirüs hastalarında baş ağrısı tek belirti olarak da görülebilmektedir. Covid-19 virüsü enfekte olan bireylerdeki baş ağrısı semptomları migrenle benzerlik göstermektedir ancak incelemeler sonucunda farklılık göstermektedir. Kilo ve iştah kaybı, koku ve tat alma bozukluğu belirtileri Covid-19 virüsüne işaret eden önemli bulgulardır. Bu nedenle ağrının belirtileri iki taraflı, sıkıştırıcı ve zonklayıcı olması durumunda Covid-19 virüs enfeksiyonu olma ihtimali akla gelmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş