Kestane çiçeği çayı balından daha faydalı

Kestane çiçeği çayı, balın çok ötesinde birçok sağlık faydası sunar. Kestane çiçeği çayı, antioksidanlar, anti-enflamatuar özellikler ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren bileşenler açısından çok zengindir. Bu çay, balın yanı sıra kalp sağlığından sindirim sistemine kadar birçok sağlık sorununu kontrol altına alır ve iyileştirir. Kestane çiçeği çayını düzenli olarak tüketerek sağlığınızın daha iyi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kestane Çiçeği Çayı Antioksidan Deposu

Kestane çiçeği, mayıs ve haziran aylarında açan kestane ağaçlarının çiçekleri döküldükten sonra toplanarak kurutulmasıyla kestane çiçeği çayı yapılıyor. Yapılan araştırmalar, kestane çiçeği çayının antioksidan miktarının kestane balına göre 50 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Kestane çiçeği çayı bağışıklık sistemini doğal yollardan güçlendirmenin en etkili yöntemlerinden biridir.

Kestane Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Kestane çiçeği çayı yapmak oldukça basittir. Hazırlanacak malzemeler:

  • Kurutulmuş kestane çiçeği
  • Su

Kurutulmuş kestane çiçeklerini demlikte kaynatın. Demlenmesi için 10-15 dakika bekleyin. Sonra süzerek çayınızı hazır hale getirin.

Kestane Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?

Kestane çiçeği çayı, bağışıklık sistemi güçlendirici özelliğiyle bilinir. Antioksidanlar açısından oldukça zengin olan çay, kestane balına göre 50 kat fazla antioksidan içerir. Kestane çiçeği çayının düzenli tüketimi vücudu zararlı maddelerden temizleyerek genel sağlık durumunu iyileştirir. Ayrıca kestane çiçeği çayı, Covid-19 virüsüne karşı bağışıklık sistemi güçlenmesine yardımcı olabilir.

Kestane Balı Üretilmesine Zarar Vermiyor

Kestane çiçeklerinin toplanması kestane balı üretimine zarar vermez. Kestane ağacının çiçekleri dallardan toplanmadığı için, kestane ağaçlarının çiçeklenmesine, tozlanmasına ve döllenmesine hiçbir şekilde zarar vermez.

Kestane Çiçeği Çayı Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiriyor

Kaynaklar: Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir