Kendi Hücrelerinizle Gençleşebilirsiniz!

Kendi Hücrelerinizle Gençleşebilirsiniz!


Yaşlılık her ne kadar önüne geçilemeyen bir süreç olsa da, iyi ve güzel yaşlanmak mümkün olabiliyor. Genç ve canlı bir görünüm için ameliyatsız işlemler son yıllarda ön plana çıkıyor. Kişinin kendi derisinden elde edilen kök hücrelerin küçük bir iğneyle cilt altına enjekte edilmesi, sarkmaların önüne geçerek başarılı sonuçlar alınmasını sağlayabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Selma Salman, sarkmalara ve kırışıklıklara karşı uygulanan kök hücre tedavisi hakkında bilgi verdi.

Yaşlanmanın izlerine dur diyebilirsiniz

Ciltte parlaklık, esneklik, elastikiyet sağlayan kolajen ve elastin gibi maddeleri salgılayan fibroblast adı verilen hücreler aynı zamanda yaralanma gibi durumlarda tedavi için organizmayı harekete geçirmektedir. Yaşın ilerlemişiyle birlikte fibroblast hücrelerin sayısı azaldığı gibi bu hücrelerin kolajen, elastin ve hyalüronik asit üretme kabiliyetleri de azalmaktadır. Sonuç olarak cilt zamanla matlaşarak nem ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Kırışan ve sarkan cildi olumsuz etkilerden koruyarak eskisi gibi parlak ve genç görünmesi sağlamak için fibroblast hücre takviyesi yapılabilmektedir.

Gün geçtikçe gençleşebilirsiniz

Kök hücre uygulaması için ciltte kulak arkası gibi güneş görmeyen bölgesinden 3-4 mm. ebatlarında mercimek büyüklüğünde deri parçası ve eş zamanlı olarak kan alınmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı özel laboratuvarlara gönderilen deri parçasından fibroblast içeren hücreler üretilmektedir. Çoğaltılmış fibroblast çok ince iğneler yardımıyla vücudun ihtiyaç hissedilen bölgesine enjekte edilmektedir. Belli aralıklarla 2-3 seans uygulanan kök hücre tedavisi bilinen dolgu maddelerin tersine giderek artan bir etki göstermektedir. Cilt altına enjekte edilen fibroblast sayesinde kişinin kendisine ait hücrelerin sayısı ve kolojen üretimi artmaktadır. Bu artış sayesinde biyolojik saat tersine çalışarak cildin yaşlanması ve incelmesi yavaşlamaktadır. Etkisini 4 hafta sonra gerçek anlamda gösteren kök hücre uygulaması 1-2 yıl boyunca genç ve parıldayan bir cilt görünümü sağlamaktadır. 

Uygulama alanı geniş

Fibroblast hücre uygulaması, güneş hasarı ve sigara gibi çevresel etmenler nedeniyle canlılığını yitirmiş, matlaşmış ciltte aydınlanma sağlamaktadır. Cildi sıkılaştırıp elastikiyet kazandırdığı için çene ve boyun bölgesinde gözlenen sarkmaları toparlamaktadır. Yüzdeki ve boyundaki çizgiler ve kırışıklıkların tedavisinde, cildin yaşlanmasını yavaşlatmada etkili bir yöntem olan kök hücre tedavisi ayrıca;

  • Yara, yanık ve ameliyat izleri
  • Cilt çatlakları
  • Kapanmayan yaralar
  • Sivilce ve suçiçeği izleri
  • Saç dökülmesi gibi sorunlarda da uygulanmaktadır.

Kişinin kendi derisinden elde edildiğinden uygulamada ciddi bir yan etki oluşma riski bulunmamakla birlikte, geçici olarak uygulama yerlerinde hafif morluklar, kızarıklık, şişlik oluşabilmektedir. Hamileler ve kanser hastaları dışında herkese uygulama yapılabilmektedir.

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş