Kelebek hastası kadın, ameliyattan sonra ilk defa katı gıda yedi

Bu haberde, kelebek hastası bir kadının ameliyat sonrası ilk defa katı gıda yemesi konu ediliyor. Kelebek hastalığı genetik bir rahatsızlık olup, cildin dış tabakasında hasar oluşması sonucu deri çok ince ve hassas hale gelir. Bu nedenle, yemek yeme gibi günlük aktiviteler bile zorlaşır. Ancak kadın, yapılan ameliyat sonrası ilk defa katı gıda yiyebildiğini paylaşarak umut verici bir haber veriyor. Bu haber, kelebek hastalığı ile ilgilenenlere ve bu hastalıkla mücadele edenlere ilham verecek nitelikte.

Kelebek Rahatsızlığından Mustarip Genç Kadın, Kütahya’da Ameliyat Oldu

Rahatsızlığıyla İlgili Araştırma Yaparak Çare Aradı

Semra Sevinç, kelebek rahatsızlığı olarak bilinen ağır cilt rahatsızlıkları arasında yer alan hastalık nedeniyle sadece sıvı gıdalarla besleniyordu. Yemek borusu kelebek hastalığından dolayı kapandığı için beslenmesi yetersiz ve güçsüzdü. Daha da kötüsü, 4,5 aylık hamileydi ve bebeğinin de düzenli beslenmeye gereksinimi vardı. Bu nedenle, internet araştırması sırasında kendisi gibi kelebek hastalığından muzdarip birinin Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KBSÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanes’nde yapılan ameliyatla katı gıdalarla beslenebildiğini öğrenince oraya gitmeye karar verdi.

KBSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. İbrahim Uygun ve Ekibi İşin Başındaydı

Sevinç, kocasıyla birlikte Kütahya’ya giderek tedavi için hastaneye başvurdu. Hamile olmasına rağmen operasyon geçiren genç kadının yemek borusu, balon tekniğiyle tedavi edildi ve kapalı olan yemek borusu açıldı. Operasyonu gerçekleştiren ekip, bütün gıdaları rahatlıkla tüketebilmesini sağlayarak Sevinç’in yaşamında ilk kez et ve katı gıdaları tüketmesine imkan verdi.

Sevinç’in Sağlığına Kavuşması KBSÜ Ekibini Gururlandırdı

Hastanede özel ekip tarafından uygulanan özel tedavi yöntemi sayesinde yemek borusunu açan Prof. Dr. Uygun, “Şu anda bütün gıdaları rahatlıkla tüketebiliyor. Hayatında ilk defa et yedi. Hastamızın sağlığına kavuşması bizim için büyük bir gururdur” dedi.

Kelebek Hastalığı Hakkında Bilgi

Kelebek rahatsızlığı, cildin çok kısa sürede iyileşmesi nedeniyle oluşan ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalık nedeniyle vücut yüzeyi, adeta kelebek kanadı gibi hassaslaşır ve ciddi bir şekilde zarar görür. Bu rahatsızlık, tıp dünyasında “Marfan Sendromu” ve “Epidermolysis Bullosa” olarak da bilinir.

Tedavi İle İlgili Bilgi

Kelebek hastalığından mustarip olan hastalar, sadece sıvı gıdalarla beslenmek zorunda kalırlar. Ancak ameliyat ve özel tedavi yöntemleri sayesinde bu hastaların tedavisi mümkün hale gelmektedir. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KBSÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanes’i, kelebek hastalığı tedavisinde önde gelen hastaneler arasındadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir