Kauda Ekuina Sendromu – Doktor Fizik

Kauda Ekuina Sendromu, omurilik sinirlerinin zedelenmesi sonucu meydana gelen bir sinir hastalığıdır. Bu hastalıkla birlikte, bacaklarda kas zayıflığı, hissizlik, ağrı ve idrar tutamama gibi belirtiler görülebilir. Doktor Fizik olarak, Kauda Ekuina Sendromu tedavisi için fizik tedavi yöntemleri ve rehabilitasyon programları uyguluyoruz. Bu sayede hastaların hayat kalitesini artırmaya ve sağlıklı bir şekilde yaşamalarına yardımcı oluyoruz.

Kauda ekuina, Latince “at kuyruğu” anlamına gelen ve omuriliğin alt ucundaki sinir demetine verilen isimdir. Bu sinirler, pelvik bölgedeki organların ve bacakların kontrolünü sağlar. Kauda ekuina sendromu, sinirlerin sıkışması durumunda ortaya çıkar ve bel ağrısı, bacaktan aşağı yayılan ağrı, mesane ve bağırsak kontrolünün kaybı, anüs bölgesinde uyuşma, kuvvetsizlik ve cinsel işlev bozuklukları gibi belirtiler verir. Sendrom, nadir bir durumdur ve tedavi edilmezse kalıcı sorunlara neden olabilir.

Kauda ekuina sendromunun en yaygın nedeni bel fıtığıdır. Ayrıca omurilik tümörleri, kanal darlığı, omurilik iltihabı, doğumsal anormallikler ve ameliyat komplikasyonları da bu sendroma neden olabilir. Tanı için önce şikayetler sorgulanır, ardından fiziksel muayene yapılır ve son olarak görüntüleme teknikleri kullanılır.

Tedavide genellikle ameliyat tercih edilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde kişinin fonksiyonlarının geri kazanılması için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır. Ameliyat sonrası ağrı, kasılma ve idrar kaçırma gibi şikayetlere yönelik ilaç tedavileri de verilebilir. Sendrom hızla tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan sinir hasarı ve felce neden olabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş