Kardeşi için canının yarısını verdi

Kardeşi için canının yarısını verdi. Bu cümle, akrabalık bağlarına ve sevgiye dayalı ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Bu cümle aynı zamanda özveri ve fedakarlık kavramlarını da vurguluyor. Bu duygusal ifade, Türkçe SEO açısından da değer taşıyor ve arama motorlarında daha fazla görünürlük sağlıyor. Bu nedenle, web siteleri veya bloglar, “Kardeşi için canının yarısını verdi” gibi duygusal ve güçlü ifadeler kullanarak kullanıcıların ilgisini çekebilirler.
25 Bin Hasta Nakil Bekliyor

Öncelik Diyalize Almak Değil

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan böbrek nakli ekibi tarafından iki kardeş arasında canlıdan canlıya gerçekleştirilen böbrek nakli operasyonu başarılı geçti.

H2: Böbrek Nakli İle Yeniden Sağlık

Diyabet ve hipertansiyon gibi nedenlerden dolayı kronik böbrek rahatsızlığı tanısı konulan Ferit Aydemir’e doktorlar tarafından böbrek nakli yapılmasına karar verildi. Aydın Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan Genel Cerrahi Böbrek Nakli ekibi tarafından yapılan kontrollerde, 51 yaşındaki Muğdat Aydemir’in böbreğinin kardeşine uyduğu tespit edildi.

Daha sonra canlıdan canlıya gerçekleştirilen operasyonla Ferit Aydemir, sağlığına yeniden kavuştu.

H3: Başarı Böbrek Nakli Ekibini Sevindirdi

Canlıdan canlıya böbrek naklini gerçekleştiren ekipteki Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ender Demirkıran, Böbrek Nakli Uzmanı Genel Cerrahi Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz, Genel Cerrah Doç. Dr. Mahir Kırnap, Nefroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu, Anesteziyolpji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Doç. Dr. Kamil Varlık Erel ve Doç. Dr. Sinan Yılmaz ile Nefroloji Bölümü Doç. Dr. Hakan Akdam’ın yaptığı operasyon başarıyla sonuçlandı.

H2: Organ Nakli İhtiyacı Artıyor

Canlıdan canlıya gerçekleştirilen böbrek nakli ile ilgili açıklamalarda bulunan Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ender Demirkıran, “Ülkemizde 25 bin böbrek hastası nakil bekliyor. Böbrek nakli ile insanın sağlığına yeniden kavuşması yaşam kalitesini çok yükseltiyor. İlk böbrek naklini 2017 yılı içerisinde Mehmet Haberal hocanın gelmesiyle birlikte gerçekleştirdik. Canlıdan canlıya daha evvel de böbrek nakli yapsak da böbrek naklini ağırlıklı olarak kadavradan yapmaktayız. İki kardeş arasında canlıdan canlıya böbrek nakli gerçekleştirdik. Hastamızın sağlık durumu şu an iyi seyrediyor. Ülkemizde organ naklinin daha üst düzeylere çıkarılmasına ihtiyaç var.” dedi.

H3: Diyalize Alınmamak Öncelikli Hedef

Öncelikli hedeflerinin hastaların diyalize alınmaması olduğunu belirten Böbrek Nakli Koordinatörü Özgül Özbek, “Hastalarımız, kendi böbreği ile idare edebildiği kadar idare etmesini istiyoruz. Ferit Aydemir’e 6 ay boyunca tedavi uygulamamıza rağmen kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı ilerledi. Hastamıza geçireceği tedavi süreçleri ile ilgili bilgi verdik. Tedavi sürecinde hastamızın kardeşleri böbrek verme talebinde bulundu. Abisinin yaşı büyük olduğundan dolayı abisinden almayı tercih ettik. Bu kararın ardından gerçekleştirilen operasyon başarılı geçti.” şeklinde konuştu.

Organ bağışının toplumda farkındalık oluşturması ve böyle başarılı operasyonların artırılması, organ bekleyen hastaların hayata tutunmalarına yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir