Karabuğday Diyeti

Protein ve karbonhidrat kökenli diyetler son zamanlarda inanılmaz derecede revaçta. Bilimin, sağlık alanına daha çok eğilmesi ile birlikte insan vücudunun ihtiyaçlarına daha çok cevap verir oldu.Gün geçmiyor ki yeni bir diyet ortaya çıkmasın. Son zamanların, protein diyetleri kategorisinde ki favorisi ise karabuday diyeti.İsterseniz gelin, öncelikle karabuğday ile ilgili biraz bilgi vererek başlayalım. Kara buğday nedir ve karabuday nasl tketilir sorusuna da cevap bulacağız. Daha sonra yine enfes bir diyet listemiz olacak .Karabuğday ülkemizde pek bilinmeyen kuzukulağıgiller ailesinden olan tohumlu enfes bir bitki türüdür. Anavatanı orta-kuzey Avrupa dolaylarıdır. Genellikle Polonyo orjinli bir bitki türüdür ve faydaları belki sayılarak bitirilemez. O zaman biraz bilgi verelim siz de nasıl harika bir diyet besini olduğuna ikna olun.Karabuğday, Polonya menşeili bir bitkidir. Yüzde 11’i protein, yüzde 2’si yağdır. Magnezyum açısından zengindir. Bu yüzden Yağ oranı çok düşük olduğundan diyet için inanılmaz elverişli bir besindir. Yumurta gibi Ghrelin hormonunu bastırdığı için, yemek yeme dürtünüzü kontrol eder. Böylece kilo vermenizi kolaylaştırır. Gluten içermediği için çölyak hastaları veya alerjik semptomları olanlar da karabuday diyeti yapabilir, güvenle kullanabilirler.Karabuğday tüketen ülkelerde yapılan araştırmalar sonucu, karabuğday ile yapılan besinleri tüketen insanların diyabet hastalığına yakalanma riskinin yüzde 21 daha az olduğu tespit edilmiştir. Yüksek tansiyon, kolesterol ve kansızlık gibi hastalıklarınızı kontrol etmenize yardımcı olur.Karabuğday diğer tahıllara göre içerdiği potasyum, fosfor ve demir gibi mineraller sayesinde hem diyet programınız için gerekli olan mineralleri temin eder hem de vücudunuzda ki terleme, iltihap, bağırsak sorunlarını çözmede yardımcı olmaktadır.

Karabuğday Diyet Listesi

Gelelim karabuday diyeti ile ilgili verilecek diyet listelerine.Karabuğday’ı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız sizlere karabuday nasl tketilir sorusuna cevap olacak, yol gösterecek  çok özel bir karabuday diyeti vereceğiz.Diyetin sahibi ise ünlülerin diyetisyeni eyda Cokun.KahvaltŞeyda hanım,kahvaltı için 1 porsiyon karabuğdayla pişmiş elma öneriyor. Tarifi ise şöyle: 3 yemek kaşığı karabuğdayı bir kaba dökün ve üzerini kapatacak kadar su ilave edin. Çok fazla kaynatmadan biraz haşlayın ve hemen süzün. Soğuyana kadar bekletin. Bu sırada başka bir kaba 1 adet elmayı kabuklarıyla rendeleyip üzerine 1 çay kaşığı tarçın ilave edin ve karabuğdayla karıştırıp afiyetle yiyin.Ara öğü2 adet salatalık1 fincan yağ yakıcı çayÖğleSabah kahvaltısına hazırladığınız gibi 3 yemek kaşığı karabuğdayla pişmiş elma yiyeceksiniz.Ara öğü2 adet salatalık ve yeşil çayAkamSabah ve öğlen gibi 3 yemek kaşığı karabuğdayla pişmiş elma yiyeceksiniz.Ara öğü2 adet salatalık ve rezeneli rahatlatıcı çay

Karabuğday Diyeti Kaç Kilo Verdirir

Karabuğday diyeti ile zayıflamayı tercih eden bayanların ve erkeklerin karabuğday diyeti yorumları ile ilgili en çok dikkat çeken detay ayda minimum 8-9 kilo vermiş olmaları oldu. Bazı bayanların günde 1 kilo vererek başladığı dahi olmuş. Tabii ki burada ki en önemli kriter, sporu hayatınızdan çıkarmamış olmanız, kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmuş olmanız, hayatınıza stresi uzak tutmanız gibi etmenlerde çok önemlidir. Bir diyete başlamadan önce mutlaka bir uzmana giderek Beden Kitle Endeksi ölçümü yaptırmanız gerekmektedir. Her insanın metabolizması farklılık gösterdiği için verilen kilo miktarları farklılık göstermektedir. Eğer bir aralık vermemiz gerekirse karşılaştığımız aralık haftada 3-4 kilo olmuştur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir