Kalıcı Fön Nedir? Nasıl Yapılır?

Kalıcı fön, saçların genellikle 3 ila 6 ay boyunca düzleştirilmesi için uygulanan bir saç işlemidir. Bu işlem sırasında, saçlar bir dizi kimyasal maddenin yardımıyla işlem görür ve ardından saç kurutma makinesi ve düzleştirici kullanılarak şekillendirilir. Kalıcı fön, kıvırcık ve dalgalı saçları düzleştirmek isteyenler için idealdir ve düz saçlarına daha kolay bakım yapmak isteyen kişiler için de harika bir seçenektir. Kalıcı fön yaptırmak isteyenler için birçok güzellik salonunda bu hizmet sunulmaktadır. Ancak, bu işlem yapılırken dikkatli olunmalı ve profesyonel bir stiliste başvurulmalıdır.

Kalıcı Fön Nedir? Nasıl Yapılır?

Kadınların dümdüz, pürüzsüz ve ışıltılı saçlara dönüşme hayalini gerçeğe dönüştüren kalıcı fön, diğer adıyla Brezilya fönü; saçların 3-6 ay gibi uzun bir zaman dilimi boyunca düz kalmasına olanak tanıyan ve bu amaçla saça uygulanan birtakım teknikleri ifade ediyor.

Özellikle dalgalı ya da kıvırcık saçlı bayanlar tarafından tercih edilen bu işlem, saçlardaki elektriklenmeyi önleyip, saçlardaki matlığı alarak, saçların dümdüz, parlak, canlı ve pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

Kalıcı Fön İşlemi

Kalıcı fön işlemi adım adım şu şekilde yapılır:

  • Saçlar arındırıcı keratin şampuan ile yıkanarak temizlenir.
  • Keratin şampuanla saç diplerine ve tüm saça en az 2-3 dakika masaj yapılır.
  • Saçlar hafif bir şekilde kurutulur.
  • Saçlara botoks ürünü yüklenir ve ortalama 30-40 dakika bekletilir.
  • Saçlara fön makinesi ile birkaç kat fön çekilir.
  • Saçlar bir saç düzleştirici ile düzleştirilir.

Kalıcı Fön Ne Kadar Kalır?

Kalıcı fönün saçta ne kadar süre kalacağı, kişinin saç yapısına, fön esnasında kullanılan keratin markalarına ve saçlarınıza yaptırdığınız kuaförün uzmanlığına göre değişiklik gösterebiliyor. Kaliteli ürünler kullanıldığı takdirde kalıcı fön ömrü 4-6 aya kadar uzayabilir.

Kalıcı Fön Faydaları

  • Saçların en az birkaç ay boyunca canlı, düz ve şekilli görünmesini sağlar.
  • Kalıcı fön, özellikle çalışan bayanlara zaman tasarrufu sunar.
  • Kuru saçların nemlenmesini sağlar ve saça hacim ve dolgunluk kazandırır.
  • Kalıcı fön sonrası kullanılan ürünler, saçların hızlıca uzamasını sağlayıp, saç dökülmesini önlüyor.

Kalıcı Fön Zararları

Kalıcı fön ürünlerinde yer alan ‘formaldehit’ isimli madde; kişide kanser oluşumuna neden olan ciddi bir kimyasal olma özelliği taşıyor. Yanlış ürünlerle yapılan Brezilya fönü; hem saçlarınıza hem de genel sağlığınıza ciddi zararlar verebiliyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir