Kadınların düzenli tüketmesi gereken 9 besin

Kadınlar için sağlıklı yaşamın temeli sağlıklı beslenmeden geçer. Bu nedenle, kadınlar için düzenli olarak tüketmeleri gereken belirli besinler vardır. Bu besinler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm önemli vitamin, mineral ve diğer besinleri sağlamak için tasarlanmıştır. Kadınların yeterli miktarda tüketmesi gereken 9 önemli besin listesi şunları içerir: Omega-3 yağ asitleri, demir, kalsiyum, vitamin D, magnezyum, potasyum, B12 vitamini, lif ve antioksidanlar. Bu besinleri tüketerek, kadınlar sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyebilir ve daha fazla enerji, dayanıklılık ve uzun ömür elde edebilirler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 9 Mucizevi Besin

Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalıktan koruyan besinler, ideal kiloda kalınarak formda ve sağlıklı bir yaşam sürülmesinde de oldukça etkilidir. Aslında sadece kadınların değil, sağlıklı yaşam için erkeklerin de düzenli tüketmesi gereken bu 9 besinin faydalarını açıklıyoruz.

Badem

Yüksek miktarda lif içeren badem, prebiyotik bir kuruyemiş türüdür. İshal, huzursuz bağırsak sendromu gibi günümüzde oldukça sık görülen bağırsak sorunlarının hafiflemesinde oldukça etkilidir. Bademin, vücuttaki kalsiyum emilimini artırdığı da bilinmektedir. Yüksek miktarda E vitamini içerdiği için yaşlanma belirtilerini azalttığı gibi cilt yapısını destekleyerek daha sağlıklı bir cilde sahip olunmasına yardımcı olmaktadır.

Lahana

Kanser üzerindeki olumlu etkileriyle bilinen lahana, kalp sağlığının korunmasında da en etkili besinler arasında yer almaktadır. Bir araştırmaya göre 3 ay boyunca günlük yarım su bardağı lahana tüketenlerin iyi kolesterol seviyelerinin yüzde 27 arttığı gözlemlenirken, damar tıkanıklığına neden olan faktörler arasında başı çeken kötü kolesterol seviyeleri ise azalmaktadır.

Sardalya

D vitamini, Omega-3 ve kalsiyum deposu olan sardalya, güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu gibi vücudun detoks sistemini de aktifleştiren selenyum mineralini de bol miktarda barındırmaktadır. Menopoz döneminin ardından görülme riski çok yüksek olan osteoporoz riskini azaltmasının yanı sıra vücuttaki antioksidan alımını da artırmaktadır.

Yaban Mersini

Yaban mersinine rengini antioksidan bileşiklerden olan antosiyanidinler vermektedir. Bu antioksidan bileşikler üzerine yapılan araştırmalar, bu bileşiklerin diyabete, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğü gibi artrit riskini de azaltmaktadır.

Brokoli

Brüksel lahanası, karnabahar gibi turpgil familyasına ait sebzelerin içeriğindeki sülforafan maddesi kansere karşı etkili koruma sağlamaktadır. Brokoli de bu madde bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca Çin’de sülforafan maddesi üzerine gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucuna göre bu madde özellikle meme kanserinin yayılımını yavaşlatmaktadır.

Kinoa

Amino asitler bakımından en zengin besinler arasında Kinoa da yer almaktadır. Organ, doku, kas ve tendonların yapımında görev alan amino asitlerin, antioksidan, demir, lif ve kalsiyum bakımından çok zengin olduğu bilinmektedir. Vücudun proteine yoğun gereksinim duyduğu hamilelik ve emzirme süreçlerinde Kinoa tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Siyah Fasulye

Magnezyum, folat ve demir mineralleri bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Yüksek miktarda bitkisel proteinin yanı sıra karbonhidratta barındırmaktadır. Yapısında çözünür lif barındırdığı için düzenli olarak tüketilmesi halinde kan şekerini düzenleyerek daha kolay kilo verilmesine destek olmaktadır.

Pancar

Sadece 1 su bardağı pancar suyunun içilmesinin hipertansiyonun düşmesinde hızlı bir etkisi olduğu gerçekleştirilen bir araştırma ile ispatlanmıştır. Ayrıca pancarın içeriğinde bol miktarda bulunan antioksidan bileşenlerden olan fitokimyasallar kanserden etkili bir şekilde korumaktadır.

Zerdeçal

Enfeksiyonların tedavisinin yanı sıra yaraların hızlı iyileşmesindeki etkisi nedeniyle enfeksiyon ve yara tedavisinde kullanılır. Kurkumin maddesinin sindirim sistemi sorunlarının, artrit, Alzheimer ve inflamasyon gibi hastalıkların tedavisini desteklediği yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır. Yine kansere karşıda etkili bir koruma sağlayan zerdeçal, karabiber ile beraber tüketildiği takdirde daha da etkili olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir